Naše parky budou energeticky soběstačné, říká šéf energetiky firmy CTP Ondřej Tupý

Krize nutí firmy šetřit elektřinou. V průmyslových parcích CTP roste poptávka po fotovoltaice. „Do dvou tří let bychom chtěli být díky vlastní výrobě elektřiny soběstační,“ tvrdí Ondřej Tupý

Naše parky budou energeticky soběstačné, říká šéf energetiky firmy CTP Ondřej Tupý
Ondřej Tupý | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Přechod na obnovitelné zdroje nebo důraz na energetickou úspornost a soběstačnost byly velkým tématem už před válkou. Loni ale všechno nabralo úplně novou dynamiku. „Krize nás utvrdila v tom, že musíme nadále rozvíjet naše energetické projekty. Disponibilní plocha, na kterou můžeme solární panely umístit, je obrovská,“ vysvětluje Ondřej Tupý, šéf energetiky firmy CTP, která se zabývá stavbou a pronájmem komerčních prostor, jako jsou průmyslová a logistická centra nebo kancelářské komplexy.

Kolik byste zvládli „na střechách“ vašich hal vyrobit energie, pokud je všechny osadíte solárními panely?

Když vezmete celé naše portfolio – tedy 9,9 milionu metrů čtverečních plochy –, dostanete se na potenciální disponibilní výkon někde kolem 1000 MWp s roční výrobou 1 TWh. Vezmeme-li v potaz, že CTP plánuje co do velikosti do roku 2026 zdvojnásobit své hrubé pronajímatelné plochy, jedná se jistě o zajímavá čísla. Naše vlastní výroba bude schopná pokrýt naše energetické potřeby i potřeby klientů. Chtěli bychom postupně elektrifikovat třeba vytápění. U nových projektů chceme řešit vytápění tepelnými čerpadly. Kromě toho zvyšujeme energetickou účinnost pomocí izolací na našich budovách. Z hlediska energetiky stojí za zmínku náš amsterodamský projekt, který je těsně před dokončením.

V čem je zajímavý?

Projekt vyrostl v úzké interakci s tamní samosprávou a tamní komunitou na brownfieldu. Pozemek jsme museli před samotnou výstavbou dekontaminovat. Díky maximalizaci využití plochy jsou tam dvě patra skladových prostor a nad nimi další dvě patra kanceláří. Co se energetiky týče, má 120 dobíječek pro dobíjení aut zaměstnanců a dodávkových vozů včetně rychlonabíjecích stanic pro příměstskou nákladní dopravu, čímž je plně připraven na budoucí elektrifikaci dopravy. Ve fotovoltaikách je tam instalovaný výkon 5,7 megawattu. Snažíme se optimalizovat výrobu po celý den, takže jsou solární panely orientované na různé světové strany, aby pokryly celé období, kdy slunce „cestuje“ po obloze.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit