Naděje v boji s rakovinou slinivky

Unikátní český screening může výrazně prodloužit život nemocným s karcinomem slinivky

Naděje v boji s rakovinou slinivky
Slinivka (pankreas) je podlouhlá houbovitá žláza mezi žaludkem a páteří, dorůstající do velikosti patnáct centimetrů. Produkuje trávicí šťávy a hormony. | Shutterstock.com

O rakovině slinivky se hovoří jako o tichém zabijákovi. Velmi dlouho o ní pa­cient neví. A jakmile začne mít první viditelné potíže, je už pozdě. „Nádor slinivky vzniká deset až patnáct let. Problém je, že v okamžiku, kdy způsobuje obtíže, je již dost velký a naděje na úspěšnou léčbu jsou omezené,“ říká docent Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti.

Smutnou realitou je, že nemoc si nevybírá. Na rakovinu slinivky umírají mladí i staří, peciválové i vrcholoví sportovci. Nakolik může člověk ovlivnit vznik nádoru, je i mezi vědci stále záhadou. „Jedná se o jeden z nejméně prozkoumaných karcinomů vůbec. Roli může hrát životospráva, obecně se hovoří o větším riziku mezi kuřáky a lidmi, kteří konzumují větší množství například uzenin či nezdravých potravin. Univerzální návod, jak této rakovině předcházet, ale ne­existuje,“ říká legendární český onkolog, profesor Pavel Klener.

Tento velmi agresivní typ nádoru je proto dosud pro lékaře jednou z největších výzev. Neexistuje na něj žádný screeningový program, jaký máme k dispozici například pro rakovinu prsu u žen. Zachytit nádor včas je za dnešních podmínek prakticky nemožné. Lékaři po nasazení léčby (nejčastěji chemoterapie) pouze sledují, jak pacient postupně chřadne. A ulevují mu od bolesti až do smutného konce.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit