Nad rájem se smráká

Evropské daňové přístavy přicházejí o klienty. Kdo hledá diskrétní úkryt pro svůj majetek, musí hledat v exotičtějších destinacích.

Nad rájem se smráká
ilustrace Vojtěch Velický

Kritika podnikatelů, kteří svůj byznys přesouvají do daňových rájů, byla jedním ze základních kamenů úspěchu Andreje Babiše v politice. Ještě před založením hnutí ANO majitel Agrofertu obcházel média a v rozhovorech si stěžoval, že Česko kvůli daňovým optimalizacím přichází o desítky miliard.

Nikdy přitom nezapomněl zdůraznit, kolik desítek nebo stovek milionů každoročně odvádějí jeho firmy do státní kasy. Placení daní v Babišově podání znělo skoro jako dobročinnost, kterou mu kazí zkorumpovaní politici a kmotři přisátí na veřejné rozpočty. Daně poctivě zaplacené z tvrdě vydělaných peněz rozkrádají.

O to škodolibější radost u lidí s dobrou pamětí vyvolalo minulý týden provalení dalšího z řady premiérových skandálů – nákupu zahraničních nemovitostí za stovky milionů korun přes daňové ráje. Na sociálních sítích se s gustem sdílelo archivní video z roku 2015. Babiš na něm za řečnickým pultem v Poslanecké sněmovně hřímá na poslance: „Nemám žádné offshory jako vaši kámoši a vy někteří taky.“

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit