z týdeníku The Economist
Na zeleném kolotoči. Ceny komodit dál rostou
Ceny komodit prudce rostou. Rozbíhá se nový supercyklus?

Největším komoditním příběhem roku 2020 byl pokles. Poté, co koronavirová pandemie zastavila cestování, ceny ropy spadly jako z útesu, a chvíli se dokonce pohybovaly v podzemí: V dubnu se futures na ropu WTO obchodovaly za méně než nic. Nad 45 dolarů za barel se ropa vyškrábala až v listopadu – pod vlivem optimismu z vývoje vakcín. Celkově pro komodity však rok 2020 nebyl zdaleka tak špatný. Dokonce byl možná začátkem mimořádného růstu jejich cen.
V srpnu vůbec poprvé přesáhla cena zlata dva tisíce dolarů za unci, protože kvůli nízkým úrokovým sazbám byl pro investory drahý kov zajímavější než státní dluhopisy. Rostly i ceny dalších komodit, a to nejen z dubnových hlubin virem vynucených uzávěr, ale od samého počátku roku 2020, než vůbec pandemie začala. Podle odhadu banky Citigroup dosáhla hodnota spravovaných komoditních aktiv v prosinci rekordní výše 640 miliard dolarů, což znamená čtvrtinový roční přírůstek. Do 11. ledna letošního roku se dokonce i na ropu silně zatížený komoditní index S&P GSCI vyšplhal na úrovně ze stejného období loňského roku. Debata se nyní točí okolo toho, jak rychle se ceny ropy vzpamatují a jak vysoko vyletí ostatní komodity.
Covid a La Niña
To závisí na tom, zda síly, které tlačily vzhůru ceny určitých komodit v roce 2020, budou účinkovat i v roce letošním, nebo zda je nahradí ještě silnější růstové motory. Loni se Čína projevila jako nenasytný dovozce, když zvýšila investice a naplňovala strategické rezervy. Nejvíce z toho těžila železná ruda a měď, které se nejvíce využívají v ocelářských a elektrárenských projektech, ale také „měkké“ komodity, jako jsou pšenice, sója a vepřové. To se navíc sešlo s omezením nabídky. Epidemie covidu-19 uzavřela několik železných dolů v Brazílii. Nedostatek srážek v Jižní Americe v důsledku jevu La Niña zvýšil ceny zemědělské produkce.