Na výpravě za pokladem

Letní dovolenou v tuzemsku, nebo třeba jen víkend, si lze zpestřit hledáním českých granátů, opálů, achátů či trilobitů.

Na výpravě za pokladem
Barrandov, ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Ano, dají se koupit za pár stovek na internetu. Ale radost z nálezu trilobita či drahokamu si nekoupíte. Jedná se o aktivitu, která zabaví celou rodinu a na výbavu je nenáročná; potřebujete k ní většinou jen kladívko, případně misku na rýžování. Odměnou vám budou nálezy, které udělají radost snad každému od pěti do pětasedmdesáti let.

Následující text je určen hlavně začátečníkům, nikoliv zkušeným hledačům. Přináší základní rady, kde hledat české granáty, opály nebo acháty, ale také zkameněliny prvohorních živočichů. Na některých místech téměř nelze neuspět, naopak hledání vltavínů lze doporučit jen opravdu velmi trpělivým jedincům.

Výpravy za hledáním drahých kamenů mohou být námětem na jednodenní výlet, ale také programem na část letní dovolené. Hlavně v Pošumaví, Českém ráji a Českém středohoří je řada lokalit, kde se vyplatí hledat. Náladu vám mohou pokazit komáři či klíšťata, ale koronavirus při této aktivitě téměř jistě nechytnete.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit