Vybrané články
z týdeníku The Economist

Na rány s pájkou

Hluboká řezná poranění už možná nebude třeba sešívat, půjdou sletovat elektrickými spoji.

Na rány s pájkou
ilustrace | Vojtěch Velický, týdeník HROT

Když se říznete, můžete sáhnout po náplasti, nebo – když je rána moc hluboká – vyrazíte k doktorovi, aby vám ji sešil či slepil. To jsou celkem omezené možnosti. Lékařští výzkumníci proto vyvíjejí metodu, která by okraje řezné rány spojila podobně, jako se to dnes běžně dělá u potrubí nebo elektroniky – letováním. A objev Švýcarského federálního technologického institutu (ETH) v Curychu ve spolupráci s materiálovým institutem Empa naznačuje, že by se takové hojení ran mohlo brzy stát skutečností.

Při letování či pájení se spojovací materiál zahřeje na teplotu, při níž se roztaví a sváže dva povrchy, které se mají spojit. Materiál okrajů má přitom vyšší teplotu tání a zůstane pevný (jinak by se jednalo o svařování).

Slepíme to albuminem

V případě tkáně nemůže být samozřejmě spojovacím materiálem kovová slitina, ale pasta z biokompatibilního materiálu, jako je albumin, což je klíčový protein krevní plazmy. Při nahřátí si pasta vytvoří chemické vazby s živou tkání na obou stranách. Při následném procesu hojení se oba kraje řezné rány znovu spojí a přirozené očistné mechanismy těla pastu vyloučí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit