Na polské cestě

Nestává se to často, ale premiér Andrej Babiš má ve válce o střet zájmů jednu dílčí pravdu

Když se Evropský parlament usnesl už na druhé rezoluci odsuzující Babišův střet zájmů, je fakt, že jde o politiku. Z rezoluce ji vytváří právě on tím, že buduje svou předvolební strategii na báchorkách o zlé Evropě, která nedá jeho vládě klid na práci. Jenže tato teze se teď může Babišovu kabinetu hodně vymstít.

Podobnou odsuzující rezoluci schválili europoslanci už zhruba před rokem. Jenže tehdy ještě o moc nešlo. Pokud si Andrej Babiš myslí, že i nyní se jedná o pouhou proklamaci, mýlí se. Může jít o miliardy korun.

Letos se na rozdíl od loňska europoslanci neřídili nějakým vlastním pocitem. Opřeli se o závěry auditu Evropské komise, který střet zájmů u premiéra jasně konstatuje. Dost lidí se dost měsíců zabývalo toky dotačních peněz, kontrolními mechanismy, vlivem premiéra, rozšifrováním jeho svěřenského hájemství. Pokud toto všechno zvážíme a proti tomu postavíme AB, který nic argumentačně nevyvrátil a jen bouchl do stolu s tvrzením, že to všechno je lež, není to pro Česko dobrá výchozí pozice.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit