Na pokles cen nemovitostí nečekejte, žádný nepřijde, tvrdí makléřka

Na pokles cen nemovitostí nečekejte, žádný nepřijde, tvrdí makléřka
ilustrační foto | Shutterstock.com

Trh s nemovitostmi zažívá turbulentní období. V uplynulém roce vzrostly ceny bytů, rodinných domů nebo stavebních pozemků meziročně o desítky procent. Momentálně se trh přece jen trochu ochlazuje a zájemci o nový dům zvažují, jestli s pořízením nemovitosti počkat. Očekávají, že by se v budoucnu mohly ceny snížit. Takový scénář je ale podle Jany Panochové, konzultantky realitní kanceláře LEXXUS, značně nepravděpodobný.

V obchodu s nemovitostmi platí základní poučka trhu o nabídce a poptávce. Tedy: byty či domy by mohly zlevnit v případě dramatického snížení poptávky nebo výrazného posílení na straně nabídky. 

„Poptávka v současné době skutečně mírně klesá, a to kvůli snížení koupěschopnosti obyvatel, extrémnímu nárůstu prodejních cen nemovitostí a zhoršení dostupnosti hypoték, které bylo způsobeno zvyšujícími se úroky a zavedením regulací hypotečních úvěrů. Na druhou stranu poptávku i nadále potáhnou investiční nákupy a hotovostní klienti, pro něž nemovitost představuje bezpečný investiční instrument,“ uvedla Panochová.

Dodala, že investoři mohou navíc v budoucnu očekávat zvyšování výnosnosti, protože už nyní rychle roste trh s nájemním bydlením. Zvyšuje se totiž poptávka klientů, kteří si nemohou dovolit bydlet ve vlastním, současně se zvyšuje zájem o nájemní bydlení ze strany ukrajinských uprchlíků, což ovšem může být jen dočasný jev po dobu války.

„Nabídka nemovitostí bude stále velmi nízká, protože bylo odloženo projednání netrpělivě očekávaného stavebního zákona, který měl zrychlit povolovací procesy. Na nedostatečné výstavbě nic nezmění ani skutečnost, že v loňském roce došlo k růstu počtu zahájených bytů. Toto navýšení bylo pouze přechodné, a proto nemůže vykompenzovat léta vznikající deficit,“ poznamenala realitní konzultantka.

Developeři si navíc nebudou moci dovolit snížit ceny, protože musí kalkulovat s překotně rostoucími cenami stavebních nákladů a stavebního materiálu. „V následujícím období tedy neočekáváme stagnaci cen, nebo dokonce jejich snížení, ale spíše zpomalení růstu,“ dodala Jana Panochová.

Předpokládá, že růst hypotečních úroků bude kvůli personálním změnám v České národní bance méně dramatický, než se dříve očekávalo, ale přesto pravděpodobně úroky nadále mírně porostou – proto zbytečné otálení hypotéku prodraží. 

„Hypotéky s aktuálním úrokem kolem šesti procent jsou zdánlivě vysoké a pro některé klienty již nedostupné, ale těm, kteří si mohou hypotéku dovolit, ji vřele doporučujeme, protože v porovnání se zhruba patnáctiprocentní inflací je tato forma dlouhodobé investice stále výhodná,“ konstatovala Panochová.

Podle ní je tak odpověď na otázku, zda se vyplatí s pořízením nemovitosti počkat, zcela jednoznačná: „Pokud můžete, kupujte hned. Nemovitosti v budoucnu nezlevní a hypoteční úroky se budou zvyšovat,“ řekla Panochová. Dodala, že investice do nemovitosti byla bezpečným nástrojem k ochraně před inflací vždy, ale při současné ekonomické situaci to platí dvojnásob.