Vybrané články
z týdeníku The Economist

Hinduistický festival o opojném míšení pohlaví: na oslavy jedině s kondomem

Influenceři šíří na sociálních sítích mezi mladými sexuální osvětu.

Hinduistický festival o opojném míšení pohlaví: na oslavy jedině s kondomem
Oslavy hinduistického svátku Navrátrí, ilustrační foto | Shutterstock.com

Nedávno proběhnul hinduistický festival Navrátrí, během něhož se bude po devět nocí oslavovat bohyně Durga. V západní Indii budou slavící muži a ženy přehrávat souboj mezi dobrem a zlem tak, že se budou společně za hlasité hudby kývat v kruhu a tlouct o sebe dřevěnými holemi. Někdo zajde ještě dál.

Navrátrí klade důraz na opojné míšení pohlaví, jež se dlouho pojilo s volnou láskou. Hinduistická nacionalistická vláda Gudžarátu kdysi připisovala právě festivalu rostoucí počet potratů, k nimž ve státě docházelo. Před jeho začátkem údajně raketově rostou prodeje kondomů.

„Několik týdnů předem uděláme zásoby a během Navrátrí prodáme o třicet až čtyřicet procent víc než obvykle,“ popisuje Mahendra Kumavat z K&S Pharmacy v gudžarátském Ahmedabádu. S tím, jak Indie bohatne, jsou oslavy čím dál opulentnější a vytvářejí příležitosti pro tajná dostaveníčka.

Zmenšující se rodiny mezitím připravily rodiče o možnost spolehnout se na to, že některý z potomků dohlédne na hormony zmítané puberťáky. Někteří zacházejí tak daleko, že si místo toho najímají soukromé detektivy. „Skvěle se nám daří při dvou příležitostech: na svatého Valentýna a během Navrátrí,“ vypočítává bývalý příslušník letectva Lalit Raval, který v Gudžarátu provozuje soukromou detektivní kancelář.

Někteří prodejci kondomů se chápou příležitosti. V roce 2021 srazil online prodejce Nykaa ceny kondomů a lubrikantů v rámci „Navrátrí výprodeje“. Několik let předtím polepil indický výrobce kondomů Manforce plakátovací plochy bývalou pornoherečkou Sunny Leone a sloganem „O tomto Navrátrí si hrajte, ale s láskou“. Plakáty sklidily kritiku hinduistických aktivistů a firma je musela odstranit.

Indičtí vládci obecně neradi hovoří o sexu. Reklamy na kondomy, jež vláda označila za příliš explicitní, musely postupně po celé zemi zmizet z denního vysílání. Gudžarát, Karnátaka, Madhjapradéš, Maháráštra a Rádžasthán zakázaly ve školách sexuální výchovu – s očekávatelnými výsledky. Podle průzkumu zveřejněného v roce 2021 mělo 78 procent mladých mužů s posledním partnerem nechráněný sexuální styk. Počet případů nákazy pohlavní chorobou mezi dospívajícími roste.

Jedná se o chronické selhání. Influenceři na sociálních sítích, jako je embryoložka Tanaya Narendrová, kterou na Instagramu sleduje 1,1 milionu lidí, se alespoň pokoušejí vyplnit prázdná místa. „Jsem jen obyčejná holka z malého města v Uttarpradéši. Lidé se proto přede mnou nestydí,“ vysvětluje.

Studie, která byla loni provedena mezi dívkami v severní Indii, dospěla ke zjištění, že uživatelé sociálních sítí mají větší znalosti o sexu, antikoncepci a těhotenství než ti, kdo na sítích nejsou. Pokud si budou chtít o tomto Navrátrí hrát s láskou, budou to nejspíš dělat bezpečněji.

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com