Na kompenzace za povolenky půjde 1,3 miliardy

Státní kompenzace průmyslníkům za příliš drahé emisní povolenky budou nakonec výrazně nižší, než se očekávalo. Celkem 36 firem by za loňský rok mělo dostat 1,3 miliardy korun.

Na kompenzace za povolenky půjde 1,3 miliardy
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Původně přitom stát počítal až se stovkou žadatelů a 3,7 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu, který ministerstvo životního prostředí posílá vládě. 

Cena emisních povolenek v posledních letech prudce vzrostla a promítla se i do ceny silové elektřiny. Ta tak mezi lety 2019 a 2020 pro průmysl citelně podražila – o čtyři až třináct procent. Stát proto v obavě před odchodem některých energeticky náročných provozů ze země loni poprvé vyčlenil peníze na kompenzace vysokých cen. S ohledem na začínají pandemii a ekonomické utlumení však už tehdy úřady předpokládaly, že výsledná částka bude nižší než odhadnutá suma. 

Z podkladů ministerstva je ovšem také patrné, že mnohem citelněji než na průmysl dopadá zdražení elektřiny na domácnosti, kterým je nikdo nekompenzuje. Pro většinu podniků byla navíc silová elektřina navzdory zdražení v posledním roce stále levnější než před deseti lety.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit