Na fotbale se zelená nejen tráva

Pražský fotbalový klub Bohemians má nového sponzora. Je jím rychle rostoucí stavitel solárních elektráren a tepelných čerpadel Malina Group.

Na fotbale se zelená nejen tráva
ilustrační foto | Profimedia.cz

Šéf klubu Darek Jakubowicz sice nechtěl být konkrétní, zmínil však, že se hodnota partnerství pohybuje v řádu sedmimístných částek a pro další rok je výhled na částku osmimístnou. Pro firmu působící v odvětví zelené energetiky je pak symbolické, že tradiční klubovou barvou Bohemky je (spolu s bílou) zelená. 

Nejde přitom zdaleka o první a jedinou symbiózu moderní energetiky a fotbalu. ČEZ se už před lety skrze akvizici německé firmy Kofler Energies stal nepřímo sponzorem berlínského klubu Union Berlin. Kofler Energies se zabývá energetickou účinností a mimo jiné pomohla srazit spotřebu energie i klubovému stadionu v jihovýchodní části německé metropole. Možná že podobný upgrade brzy čeká vršovický Ďolíček. 

Úplně jinou ligou je však nejnovější partnerství Realu Madrid s automobilkou BMW, která po dlouhých osmnácti letech nahradila v roli jednoho z hlavních sponzorů Audi. Součástí dohody je mimo jiné nabídka, že hráči i trenéři dostanou k dispozici ekologické elektromobily BMW. V plánu je také mnohem hlubší spolupráce v oblasti udržitelnosti včetně zelených úprav Stadionu Santiaga Bernabéua. 

Všechny výše zmíněné případy ukazují, že se Green Deal už dávno neomezuje jen na energetiku či dopravu, ale že stále intenzivněji proniká i do nečekaných odvětví, jako je sport.