Na Bělehrad!

Srbsko získalo snadnější přístup na mezinárodní finanční trhy, ale cesta do Evropské unie se mu komplikuje

Na Bělehrad!
Srbsko se pomalu, ale jistě posouvá k civilizaci; dokonce i spory s kosovskými Albánci se daří řešit diplomatickou cestou. Na členství v EU to však nestačí, protože Unie momentálně nemá nejmenší chuť kohokoliv dalšího přijmout. | Profimedia.cz

Když se o nějaké zemi dlouho nic nedočtete, bývá to dobrá zpráva. Znamená to, že věci jdou zhruba tak, jak by jít měly. Pokud je to navíc země zkoušená bezpočtem tragédií – dávných i ještě živých – jako Srbsko, bývá to ta nejlepší možná zpráva.

Začátek října ovšem přinesl o Srbsku několik různě důležitých zpráv. Tři z nich jsou dobré, pročež si jich nikdo nevšímá; jedna je špatná, bohužel ta nejdůležitější. Zaprvé, na konci září se Bělehrad a Priština dohodly na jakéms takéms řešení absurdního pohraničního sporu. Priština v něm požadovala, aby srbské automobily při příjezdu na kosovské území měly dočasnou kosovskou SPZ.

Byl to jeden z mnoha trablů, na které už si místní i mezinárodní aktéři zvykli. (Minulý týden zase Kosované v rozporu s rok starou dohodou vyhlásili clo na mléčné výrobky.) Dobrou zprávou v tomto případě je, že se spory daří řešit diplomaticky. Karel Schwarzenberg kdysi proslul výrokem, že se na Balkáně bude střílet, „dokud jim nedojdou náboje“; tady je náznak trendu mírně optimističtějšího.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit