Myslíte si, že výběrem plemena psa ovlivníte jeho chování? Omyl, ukázala studie

Každý pes stejná ves. Tak by se daly parafrázovat výsledky čerstvě publikované studie, z níž plyne, že výběr psího plemene nemá prakticky žádný vliv na temperament, povahu ani chování psa.

Myslíte si, že výběrem plemena psa ovlivníte jeho chování? Omyl, ukázala studie
ilustrační foto | Shutterstock.com

Lidé si často vybírají konkrétní psí plemeno a mají pocit, že touto volbou výrazně ovlivní temperament, povahu a obecně chování zvířete, s nímž budou sdílet domácnost. Jenže podle studie, kterou publikoval vědecký časopis Science, jsou moderní psí plemena jen nedávno zafixovaný povrchní nátěr.

Jinak řečeno, psí plemena definují především vnější vzhled zvířete, a nikoli jeho „duševní“ vlastnosti. Neplatí to samozřejmě absolutně, ovšem podle autorů studie má plemeno na chování psa vliv jen z devíti procent. 

Autoři studie nejdřív oslovili majitele 18 385 psů – 49 procent z nich bylo čistokrevných, zbytek „voříšci“ – a položili jim celou řadu otázek, které se týkaly původu a chování psů: od běžných dotazů na to, jak se snášejí s lidmi či jinými psy, jak poslouchají povely, až po „speciality“ jako to, nakolik velká je jejich záliba v pojídání trávy, honění se za hračkami či rozbíjení dveří. Celkem 2155 psům poté odebrali sliny a v jejich DNA se zaměřili na geny ovlivňující chování a vzhled psů

Povaha a temperament psa podle rasy? Jen předsudek

Psí geny samozřejmě psí chování výrazně ovlivňují, jenže duševní vlastnosti psů a jejich linií se podle autorů studie formovaly dávno předtím, než moderní psí plemena začala – zhruba před 200 lety ve viktoriánské Anglii a o něco později v Německu a dalších západních zemích – vznikat.

„Došli jsme k závěru, že chování vnímané jako charakteristické pro moderní plemena pochází z tisíců let polygenní adaptace, která předcházela vzniku těchto plemen, přičemž moderní plemena se vyznačují především estetickými znaky,“ stojí doslova v závěru studie.

Lidská zkušenost se od tohoto striktního závěru do značné míry liší a je nutno přiznat, že existují psí vlastnosti, které jsou opravdu do některých plemen geneticky „propsané“. Podle autorů studie jde třeba o poslušnost, respektive o to, s jakou ochotou se psi řídí lidskými příkazy.

Jedním z psích plemen, které v tomto ohledu vyniká, je border kolie, což potvrzuje i studie, a to nejen v případě čistokrevných psů, ale také voříšků, mezi jejichž předky border kolie patřila. Naopak se nepotvrdilo, že by labradorští retrívři byli obzvlášť přátelští k lidem, a mimořádně nízký je vztah mezi plemenem a agresivitou.

Všechna psí plemena jsou zhruba stejně agresivní

Jinak řečeno, pokud chce člověk poslušného psa, má smysl koupit si border kolii, ovšem pokud stojí o psa, který nikoho vážně nezraní, měl by si pořídit něco malého, protože všechna psí plemena jsou zhruba stejně agresivní.

Celkově volba plemene ovlivní podle studie chování psa jen z devíti procent. Zbytek obstará psí individualita nesouvisející s plemenem a vliv prostředí. 

Pokud jsou závěry studie správné, je lidská víra, že výběr plemene výrazně ovlivňuje chování psa, jen předsudek.