Mysli kriticky! Proč spolumajitel Tipsportu zakládá školu

Lidé mají základní dvě motivace: peníze, nebo uznání. A ta první se časem vytratí, říká Vratislav Randa, spolumajitel Tipsportu.

Mysli kriticky! Proč spolumajitel Tipsportu zakládá školu
Vratislav Randa | Tomáš Novák týdeník HROT

Jedna budova před parkovacím domem v centru Berouna a druhá za ním. Obě patří sázkové společnosti Tipsport, kterou po revoluci založilo několik místních rodáků. A během pár let vyroste v jejich blízkosti další, tentokrát ale půjde o základní školu. Hlavou sázkové společnosti je Vratislav Randa. S novináři se většinou nevybavuje, a tak není divu, že se o miliar dářích z městečka nedaleko Prahy příliš neví. Nová škola VIA Beroun byla ale důvodem, proč se Vratislav Randa rozhodl udělat výjimku. Přihodilo se mu to, co řadě dalších českých „velkopodnikatelů“ - k podnikání si přibrali vzdělávání a začalo je to bavit. Ředitelem „tipsporťácké“ školy bude Jiří Luka, který si přinesl zkušenosti od Kellnerových.

Proč jste se rozhodli, že vaše Nadace Tipsport založí zrovna školu?

Vratislav Randa: Dlouhodobě se bavíme v naší bublině, že vzdělání je klíč k tomu, aby se společnost někam posunula. Když vidím, co se děje a koho jsou lidé schopni zvolit, je jasné, že máme velký problém. A to se netýká jen Česka. Chybí nám kritické myšlení, nedokážeme pracovat s informacemi, proto volíme populisty a lháře. A jediná cesta ven je školství. Jinak tady nikdy nebude líp. Bude hůř.

Jedna škola to nezmění…

Randa: Někde je potřeba začít. Není asi lepší investice než do vzdělávání, když už se člověk rozhodne páchat dobro. Když vás nenaučí myslet na základce, kde se to naučíte?

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit