Myslete na hotovost Českých drah, připomíná vládě Moody´s

Agentura Moody´s má obavy o budoucí cash flow Českých drah.

Myslete na hotovost Českých drah, připomíná vládě Moody´s
České dráhy, ilustrační foto | Tomáš Turek týdeník HROT

Ratingová agentura Moody´s poslala české vládě nenápadný vzkaz. V hodnocení Českých drah, u nichž de facto agentura určuje, jak draze si budou na trhu půjčovat, vyjádřila nepatrné obavy o budoucí cash flow firmy. Zpráva Moody´s neměla za cíl hodnotit státní akciovku novým ratingem. Jde o pravidelný vzkaz a lehké připomenutí, že firmu sleduje.

„Základní úvěrové hodnocení je omezeno očekávaným záporným volným peněžním tokem v příštích 18 až 24 měsících, který je způsoben vysokými potřebami kapitálových výdajů a dopadem koronaviru,“ píše ve zprávě Moody´s. 

Dráhy jsou podle agentury stále silnou firmou na trhu s hodnocením Baa2, které je dáno také silným vztahem mezi ČD a jejich jediným akcionářem, tedy vládou České republiky, která drží hodnocení Aa3. České dráhy zajišťují v současné době 90 procent trhu osobní železniční dopravy.

Firmu ovšem čekají investice, což v závislosti na požadavcích státu či krajů, které si u ní objednávají spoje, může dát v příštích letech maximální částku až 14 miliard korun. „Agentura konstatuje, že České dráhy jsou stabilní a mají zajištěné prostředky na své fungování. Kvůli plánovaným investicím ale budou využívat externí zdroje financování a zvýší své zadlužení," komentovala zprávu mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

Koronavirus se firmy dotkl citelně, v době největšího propadu měla jen deset procent obvyklého počtu cestujících, ještě v červnu se číslo pohybovalo na 50 procentech. Skupina ČD kvůli tomu očekává nižší zisk před odpisy a zdaněním o tři miliardy korun. To jsou právě kombinace faktorů, které Moody´s zmiňuje.

Vláda by vzkaz od Moody´s měla pochopit jako podnět pro to, aby firmu nenechala na holičkách. Už nyní jí umožnila čerpat covidovou pomoc třeba pomocí kurzarbeitu. Jak si dráhy vedly v prvním pololetí, bude známo 10. září, kdy vydají pololetní zprávu. 

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní