Mysleli si, že nejhorší je covid. Ale zapomněli na Schillerovou

Za pár korun umožníme lidem, aby si zahráli takový ten drobný hazard, je to taková neškodná zábava. Trocha adrenalinu při každém tahu, tvrdil před lety tehdejší ředitel Sazky Aleš Hušák v rozhovoru, který s ním udělal autor tohoto textu. Reagoval tak na otázku, zda se nebojí, že stát více zdaní a zreguluje byznys firmy, které tehdy šéfoval. „Ne, z něčeho takového obavy nemám,“ neopomněl tehdy sebejistě dodat. Dobře věděl, proč může něco takového tvrdit. Sem pošleme lahvinku vína, tomuhle pěkné hodinky k narozeninám. A když bude potřeba, vytáhneme z trezoru některý z těch našich pověstných šanonů a diskuse o regulaci nebo vyšším zdanění tak nějak sama odezní.

Jak to vypadá, nějaký ten Hušák by se teď hazardnímu byznysu hodil. Ministryně financí Alena Schillerová hledá zdroje, kterými lze aspoň trochu vyfutrovat státní rozpočet, a zvýšení daní z hazardu se k tomu účelu jen nabízí. O tom, že je zdanění skutečně reálnou hrozbou, svědčí to, že se odvěcí rivalové z „dobrého“ i „zlého“ hazardu sešli u jednoho stolu a budou proti plánům šéfky státní kasy bojovat společně. Pokud si majitelé hazardních firem mysleli, že to nejhorší, co je letos potkalo, byla epidemie čínské chřipky, plány ministryně financí mohou být ještě mnohem děsivější. Více informací k boji o zdanění hazardu najdete v hlavním tématu týdeníku Hrot.

Určitě nezapomeňte na profilový rozhovor se Zdeňkem Zemkem, jedním z nejvýraznějších podnikatelů 90. let. Při jeho čtení zjistíte, že jsou i mnohem horší věci než srážka s ministryní financí. Průmyslníka trápí dopady koronaviru na lázeňství, asijská konkurence v hutnictví a kvůli stresu má výrazně podlomené zdraví. Navíc jej čeká soud kvůli solárním elektrárnám (jeho dva synové již kvůli solárnímu byznysu sedí ve vězení). Většina lidí by se v takové situaci někam schovala a doufala, že se všechny ty špatné věci přeženou, nikoliv však Zemek. Soudu se nebojí, protože je prý proces postaven na falešných důkazech, své firmy chystá na příchod krize a plánuje další investice. Tak aspoň trocha optimismu na konec.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit