Můžeme se těšit. Zeman nás před svým odchodem ještě pěkně překvapí

Měsíc je dlouhá doba, aby odcházející prezident ještě něco vymyslel a ještě více se zapsal do historie.

Můžeme se těšit. Zeman nás před svým odchodem ještě pěkně překvapí
Miloš Zeman, Petr Fiala a Vratislav Mynář | Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman už několik měsíců napíná nejen soudcovskou veřejnost svými úvahami, že by ještě před svým stěhováním z Pražského hradu na začátku března jmenoval předsedu Ústavního soudu – byť dosavadnímu šéfovi Pavlu Rychetskému skončí funkční období až v srpnu

Zeman zdůvodňuje odklad svého rozhodnutí tím, že nechtěl, aby se toto téma objevilo v prezidentské kampani. Důvod je ale možná poněkud jiný. Dosluhující prezident mohl vyčkávat na konečné výsledky voleb a podle toho se rozhodnout, jestli to svému nástupci pořádně osolí a „sebere“ mu jednu z mála prezidentských pravomocí, tedy ono jmenování předsedy Ústavního soudu.

Dnes už víme, jak prezidentské volby dopadly, takže bude zajímavé sledovat, jak se Zeman nakonec rozhodne. Je nepochybné, že umí překvapit – na obě strany. Nepochybné je také to, že nás ještě nějaké to „Milošovo překvapení“ do 8. března, kdy Hrad opustí, čeká. Měsíc je dlouhá doba, aby ještě něco vymyslel a ještě více se zapsal do historie.

Ostatně jednoho takového překvapení jsme se od něj už dočkali, když udělil milost podmíněně odsouzené Janě Nečasové (dříve Nagyové) v kauze Vojenského zpravodajství. Zajímavé je, že Zeman neosvobodil další odsouzené v této kauze. Připomeňme si, že Nečasová byla pravomocně odsouzena za to, že jako šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) nezákonně úkolovala zpravodajce, aby nechali sledovat jeho ženu.

Uvidíme, čím nás Miloš Zeman ještě překvapí v následujících týdnech.