Muzejní moc

Do vedení zemědělského muzea se vrací ředitel, který ho kdysi přivedl do ekonomických potíží.

Muzejní moc
Zemědělské muzeum na pražské Letné dlouho stálo ve stínu slavnějšího technického muzea, v posledních letech však jeho popularita strmě rostla. | Tomáš Novák týdeník HROT

Ministr zemědělství Miroslav Toman jmenoval minulý týden nového ředitele Národního zemědělského muzea (NZM) poté, co letos v květnu po šesti letech na vlastní žádost skončil Jan Milan Půček. Šéfem instituce, která hospodaří se 120 miliony korun ročně a trochu neprávem funguje ve stínu sousedního, známějšího Národního technického muzea, se stal Zdeněk Novák. 

Novák dosud působil jako tajemník na ministerstvu kultury a – jak uvedlo ministerstvo – dlouhodobě zastával různé manažerské funkce. Resort ovšem opomněl zmínit, že jednou z těch funkcí byla právě i pozice ředitele NZM.

Novák totiž instituci na pražské Letné, pod kterou spadá třeba také zámek Kačina nebo muzeum vinohradnictví Valtice a která aktuálně dokončuje novou expozici v Dolních Vítkovicích za více než sto milionů korun, vedl už v letech 2010 až 2012.

Jeho éra tehdy skončila neslavně. Ředitele odvolal tehdejší ministr za ODS Petr Bendl, když se muzeum dostalo do finančních problémů a skončilo ve ztrátě 3,7 milionu korun. Nově pověřená šéfka Šárka Steinová okamžitě požádala resort o finanční kontrolu, která skončila „několika závažnými zjištěními“.

Podle ministerstva spočívala zjištění auditu v nesouladu některých smluvních vztahů se zákonem o majetku České republiky či zlepšení způsobu údržby muzea. Bylo také nutné vyřešit otázku náhrady škody za odcizené exponáty.

„V rámci výběrového řízení byla posuzována zejména odborná způsobilost přihlášených účastníků s důrazem na analýzu předloženého návrhu koncepce činnosti NZM tak, aby byla zajištěna zásada rovnosti a nediskriminace podle zákoníku práce a dalších zákonných právních norem,“ odpovídá mluvčí resortu Vojtěch Bílý na otázku, zda se komise vybírající nového ředitele výsledky tehdejší kontroly zabývala.

Traktory nalákaly 600 tisíc lidí

Po Novákově odchodu začaly zlaté časy muzea. Atraktivní akce přilákaly návštěvníky a pražská budova se stala zaručeným tipem rodičů, jak spolehlivě unavit děti a vyhnout se přitom přeplněnému techickému muzeu. V průběhu minulého desetiletí strmě vzrostla návštěvnost jednotlivých expozic z 82 tisíc z roku 2010 na loňských 613 tisíc návštěvníků. 

Nutno ovšem dodat, že důvodem byla hlavně nebývalá finanční štědrost ministerstva zemědělství a tedy i dostatek peněz na nákladné, návštěvnicky atraktivní projekty. Zatímco na konci prvního Novákova působení dostalo muzeum příspěvek na provoz ve výši 36 milionů korun, loni to bylo už 92 milionů. Návštěvnost se přitom začala zvedat už za Nováka, i když největší boom nastal až v posledních třech letech za ředitele Půčka.

Především lidovecký ministr Marian Jurečka si na podpoře muzea zakládal. Po změně vlády stoplo nové vedení ministerstva několik připravovaných projektů a muzeum přestalo být pro resort prioritní. To měl být podle informací týdeníku Hrot i důvod Půčkovy rezignace. „Vnímal to tak, že ho ministr sám sice neodvolá, dává mu ale najevo, že ho tam nechce,“ řekl týdeníku Hrot nejmenovaný zdroj dobře obeznámený se situací.

Spisovatel Toman starší

Novákovo odvolání v roce 2012 a současné znovujmenování má ještě jednu pikantní souvislost. Ekonomické problémy byly jen jedním z důvodů vyhazovu. Tím druhým, neoficiálním, bylo zaštítění publikace „České zemědělství očima těch, kteří u toho byli“ pod hlavičkou muzea.

Ta na základě četných statistik adoruje úspěchy socialistického zemědělství, pomíjí ovšem veškeré souvislosti. Kniha téměř nezmiňuje násilnou kolektivizaci i skutečnost, že právě tehdy se zrodily problémy, se kterými se český venkov dodnes nevypořádal. 

To bylo na resort spadající tehdy pod ODS příliš. A nyní ta pikanterie: jedním z autorů byl Miroslav Toman starší, poslední předlistopadový ministr zemědělství a otec současného ministra Miroslava Tomana mladšího. A právě ten Zdeňka Nováka do čela muzea jmenoval.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní