Mustafa Kemal Atatürk: Slaboši nemají vládnout

Turecko nemá o silné prezidenty právě nouzi. V listopadu uběhlo 82 let od smrti prvního z nich, Mustafy Kemala Atatürka. Co si myslí o tom současném a o dnešní politice vůbec, se jej ptala naše rubrika Tardis

Mustafa Kemal Atatürk: Slaboši nemají vládnout
Shutterstock.com

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Vaše vláda se vyznačovala odklonem od náboženství, zatímco dnešní turecký prezident klade na islám důraz stále zřetelnější. Souhlasíte s ním?

Pověry musejí zmizet. Ale ať se modlí, kdo chce, jak chce, každý člověk ať si jedná podle svého svědomí, pokud to neprotiřečí příčetnému rozumu nebo pokud ho to nevede k porušování svobody ostatních. Ale veškeré zlo, které odčerpávalo sílu našemu národu, se dělo ve jménu náboženství. Je slabý takový vládce, který musí svoji moc udržovat pomocí náboženství; je to, jako by své lidi držel v pasti. Žádný slaboch by neměl vládnout.

Ale o dnešním tureckém prezidentovi by málokdo řekl, že je slaboch. Naopak, existují obavy, že opouští demokratické principy vládnutí. Je to v pořádku?

Žádná země není svobodná a nezávislá, pokud není demokratická.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit