Musk si koleduje

Majitel automobilky Tesla minulý týden opět popíchl regulátory z americké Komise pro kontrolu cenných papírů. A jako obvykle k tomu využil svou oblíbenou sociální síť Twitter

Aktuální kousek Elona Muska spočíval v tom, že uspořádal anketu, ve které se lidí ptal, zda má prodat deset procent svých akcií Tesly. Důvod? Jelikož si nenechává vyplácet regulérní mzdu a odměňuje se opcemi, je podle něj prodej části cenných papírů jediným způsobem, jak zaplatit daně.

Anketa dopadla ve prospěch možnosti „Ano“ a předem oznámený výprodej pak vedl k poklesu cen akcií. Nejzajímavější na tom je informace, že den před jejím vyhlášením Muskův bratr Kimbal prodal 88,5 tisíce kusů akcií Tesly. Pochopitelně se nabízí otázka, jestli šéf Tesly bratra předem nevaroval. Odpověď by bezesporu zajímala i Komisi pro kontrolu cenných papírů.

Muskův tah jako obvykle přitáhl pozornost, je ale jen dalším z řady kontroverzních kroků, které zavánějí podezřením z manipulace s cenami akcií vlastní firmy. Stejně jako nedávno oznámený „mega deal“, v jehož rámci prý Tesla uzavřela dohodu s největší světovou autopůjčovnou Hertz o dodávce sto tisíc elektromobilů. I tato zpráva vystřelila ceny akcií vzhůru, aby o pár dní později Musk přiznal, že neexistuje žádná smlouva a jde o virtuální byznys.

Komise pro kontrolu cenných papírů už v minulosti majitele Tesly varovala, aby si hrátky s investory na Twitteru odpustil. Jelikož se doporučením neřídí, zdá se být otázkou času, než přijde razantnější klepnutí přes prsty. Elon Musk totiž jako by se regulátorům smál do obličeje, a to většinou nekončí dobře.