Mrtví se počítají až po epidemii

Švédský přístup k epidemii se vyplatí studovat. V případě druhé vlny se mu nevyhnou ani jiné země, pokud nechtějí zbankrotovat.

Mrtví se počítají až po epidemii
Švédsko zvolilo při epidemii cestu bez zákazů. Hlavní epidemiolog Anders Tegnell uznává, že to byla chyba. Dnes by byl prý přísnější. | Profimedia.cz

Dánové a Norové se budou moci navštěvovat od poloviny června téměř bez omezení, oznámily minulý týden dánská premiérka Mette Frederiksenová a norská šéfka kabinetu Erna Solbergová. Dobrou zprávu hned následovala jedna horší: uvolnění hranic se nebude týkat celé Skandinávie. Vstup je zakázán Švédům.

Podobný verdikt si Stockholm vyslechl například i na Kypru. Ani tam nejsou lidé ze Švédska vítáni.  Jde o důsledek uvolněného přístupu k epidemii, který Stockholm zvolil. Kvůli němu severská země vykazuje daleko vyšší počty nakažených i mrtvých; v přepočtu obětí na sto tisíc obyvatel je dokonce jednou z nejvíce zasažených zemí na světě. Státy, které se vydaly represivní cestou, proto považují Švédy za příliš velké riziko.

Ekonomika zatím „drží“

Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell, stratég určující postup během epidemie, si nicméně stále stojí za svým. A to i přes skutečnost, že v polovině minulého týdne přesáhl počet obětí čínské chřipky hranici 4,5 tisíce. Pro srovnání: v sousedním Norsku je jich jen 237, ve Finsku 320 a v Dánsku 580.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit