Mráz přichází z Bruselu

Čeká nás skvělá budoucnost, z Evropské unie bude lídr v zelených technologiích, je to velká příležitost pro naši ekonomiku, bude to velká jízda, jásali koncem loňského roku po schválení zeleného programu Fit for 55 členové Evropské komise. Velká jízda to určitě bude. Ale trochu jiná, než se čekalo. Alespoň v Česku.

Boj proti klimatickým změnám, snižování emisí škodlivých plynů, výměna špinavých energetických technologií za čisté, přírodu neohrožující, to je jistě správný a chvályhodný počin. To bez diskuse. Problém ale je, když podobné plány vytvoří někdo, kdo při jejich tvorbě vychází jen z vlastních dojmů a vnitřního pocitu, že je třeba spasit svět. Tohle je přesně případ již zmíněného plánu Fit for 55, nic nového, řeknete si. Jenže o čem se zatím moc nemluvilo, je, že součástí balíčku je sedmnáct zelených legislativních kroků, které výrazně zpřísní stávající pravidla. Jejich zavedení do praxe výrazně zdraží energie, znevýhodní tuzemský průmysl, zdraží dopravu a tak dále.

Přesné dopady zjistíme až v praxi, k legislativním dokumentům totiž neexistují dopadové studie ohledně nákladů v jednotlivých zemích. Již teď je ale patrné, že náklady to budou značné a dotknou se celé společnosti. Depresivní na zeleném balíku je i to, že ohrožuje prosperitu Unie a jiné země, jako třeba Čína, otevírají několik uhelných elektráren týdně. Pokud chcete k dané problematice zjistit víc, třeba i to, proč velký díl viny na tom, co se na nás žene, má Andrej Babiš, přečtěte si téma, kterému se věnujeme v novém Hrotu. Až si nebudete mít čím zatopit, třeba se vám bude hodit pár návodů, jak se s takovou drobnou nepříjemností byli schopni vypořádat naši předci. Pro začátek bude stačit pár starých novin a trocha rozehřátého klihu.

Fit for 55 moc optimistické čtení není. Jedněmi z mála, kteří mohou letos slavit a koukat s mírným optimismem do budoucna, jsou tak čeští chmelaři. Letošní úroda byla nejlepší za posledních dvacet let – díky příznivému počasí se urodilo přes osm tisíc tun chmele. Automobilkám sice chmelaři moc nepomohou, ale když nebudeme mít čím jezdit, alespoň bude z čeho vařit pivo.

Ústí nad Labem je zbytku republiky známo hlavně jako nepříliš dobré místo pro život, o to překvapivější může být, že se právě tady zrodila možná budoucí hvězda startupové scény. Firma Samohyb Michala Čížka získala investici milion dolarů, ještě větší balík chce získat příští rok. Dokonce plánuje vybudovat zázemí v USA. Do globálního byznysu vystřelil Samohyb nápad na platformu, která umožní zabezpečené vzdálené připojení malým a středním firmám.

Jako vždy v novém Hrotu najdete i další skvělé články, třeba příběh českého výrobce letadel, společnosti Aero Vodochody; již jen titulek Mezi Maďarem a krachem napovídá, že to bude hodně barvitý příběh.

Příjemné čtení.