Možná přijde i inteligence

Představa, že umělá inteligence v některých oblastech zcela nahradí nás, lidi, je docela lákavá. Třeba vedení ministerstva vnitra si o takovou náhradu říká už několik měsíců. I když v tomto případě by nemusela být umělá, stačila by vlastně jakákoli. Možná by i lepší práci odvedl i průměrný chatbot, jaký má ve svém arzenálu většina bankovních ústavů. Člověk by pak nemusel poslouchat šaškárny typu: Chtěl jsem letět do Moskvy... Ne, vlastně nechtěl... To byla jen finta a to číslo s těma vakcínama taky nesedí.

Ale teď vážně. Umělá inteligence začíná čím dál víc ovlivňovat svět lidí. Někdy jsou to jen hračky, třeba oživování historických fotografií, jindy tak zásadní oblasti jako autonomní řízení nebo vojenská technika. A už teď je jasné, že autonomními vozy nebo chytrými domácnostmi to neskončí a bude nutné vyřešit několik nepříjemností, které jsou s nástupem AI spojeny.

Jednou z těch zásadních je bezpečnost. Nikdo asi nechce, aby AI rozhodovala o tom, jestli je kvůli počasí vhodné vyrazit ven, nebo dokonce zda vaše existence má, nebo už nemá nějaký přínos pro společnost. Další otázkou je, jak se s nástupem umělé inteligence vyrovnají lidé. Některé odpovědi na tyto otázky najdete v tématu nového vydání týdeníku Hrot.

Dostatečně velkou inteligencí (na rozdíl od některých státních činovníků) disponuje David Chour, donedávna jeden z nejmladších CEO na českém trhu. Chour byl do konce roku 2019 pravou rukou miliardáře Davida Berana, který ovládá finanční skupinu Profi real Group. Od loňského srpna pracuje pro impérium miliardáře Michala Strnada, respektive skupinu Czechoslovak Group. Cíl mise má jasný, udělat ze skupiny čitelnější a standardní mezinárodní korporát. A jak naznačuje v rozhovoru pro týdeník Hrot, v dalších letech se bude v CSG dost akvírovat.

Kdo by měl naopak spíš prodávat, je stát, který vlastní prostřednictvím ministerstev a mnoha dalších institucí desítky hotelů či rekreačních nemovitostí. Zatím se mu ale moc prodávat nechce, přestože by většina těch objektů bez státních dotací zbankrotovala. Jasně, třeba držet Vojenská a lázeňská zařízení, kde se dávají dohromady mimo jiné veteráni z Afghánistánu, smysl dává. Proč ale dotovat rekreaci poslancům a senátorům? V Hrotu jsme zmapovali, kde všude státní hotely stojí a kolik žerou peněz z eráru.

V novém Hrotu najdete samozřejmě spoustu dalších textů, které stojí za přečtení, třeba jak ochránit Krkonoše před nezvladatelnou záplavou turistů nebo jak bude vypadat nová čtvrť, která se právě začala stavět na pražském Nákladovém nádraží Žižkov. Příjemné čtení.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní