Mozartovy koule padly

Jen málo lidí si skutečně oblíbilo chuť Mozartových koulí, tradiční rakouské cukrovinky s obrázkem druhého nejslavnějšího Rakušana na obalu. Jako dovolenkový dárek pro příbuzné jsou však ideální. Právě to společnosti Salzburg Schokolade, která existuje už od roku 1897, zlomilo vaz.

Mozartovy koule padly
ilustrační foto | Shutterstock.com

Firma produkující Mozartovy koule pro nadnárodní potravinářský gigant Mondelez vyhlásila v minulém týdnu úpadek. Jako důvod uvedla vedle nerealizované velkozakázky z roku 2016 úbytek turistů, kteří koule přednostně kupovali.

Podle sdružení Alpenländischer Kreditorenverband, zabývajícího se ochranou věřitelů, to mělo loni za následek propad tržeb o 25 procent na 21,7 milionu eur, což vedlo k předlužení ve výši 3,9 milionu eur. Pod společnost spadá i dceřiná firma Salzburg Schokolade CZ s šedesáti zaměstnanci, která provozuje balírnu v Plané. Ta by podle dosavadních informací neměla být krachem majitele postižena. 

Ačkoli je budoucnost Salzburg Schokolade nejasná, Mozartovy koule z trhu nezmizí. Vlivem nezvládnuté patentové ochrany, hojného kopírování i následných sporů o značku existuje řada dalších výrobců. Vedle padlé rakouské čokoládovny patří mezi největší německá společnost Reber. Nejtradičnější je naopak salcburská cukrárna Fürst. Právě cukrář Paul Fürst tuto kulatou cukrovinku koncem 19. století vymyslel.