Moratorium te salutant

Někde nemusí splácet všichni, jinde dostali splátkové prázdniny jen vybraní.

Moratorium te salutant
ilustrační foto | Profimedia.cz

Nákaza covidem-19 není zdaleka první globální pandemií, ale je zcela první, která účinně paralyzovala prakticky celý svět. Aby zabránily šíření viru, státy se uzavřely navenek, ale i uvnitř. A aby své ekonomiky zcela nezabily, snaží se dopady „lockdownů“ kompenzovat. Paleta opatření je poměrně široká a každý stát ji namíchal trochu jinak.

Téměř všichni například nabízejí pokrytí části mzdových nákladů, daňové úlevy či daňové prázdniny. Někde, mimo jiné v USA, posílá stát peníze přímo na bankovní účty občanů. Velikosti podpor a rozsahy splátkových prázdnin a dalších opatření se liší stát od státu. Česká P2P investiční platforma Bondster.com, která zprostředkovává investice do půjček po celém světě, se zaměřila na globální přehled splátkových prázdnin, moratorií a podobných zvýhodnění. 

Tři měsíce, do konce roku, nebo vůbec

Tato opatření byla zavedena v naprosté většině zemí. Vesměs to znamená, že dlužník má zákonnou možnost pozastavit, odložit nebo snížit platby na určitou dobu, během které poskytovateli půjčky může vypadnout velká část příjmů. Jak se tedy liší?

Především délkou trvání. Zatímco v Česku můžete splátky oddálit až o šest měsíců, například v Jihoafrické republice dostanete k dobru jen tři měsíce, na stejný čas se odložily splátky půjček v Kazachstánu. Na Filipínách se odklad týkal pouze doby celostátní karantény (tedy necelé dva měsíce). V Mexiku nedošlo k vůbec žádné možnosti odkladu splátek. Tamní poskytovatel půjček Lime MX nově odmítá půjčovat lidem, kteří pracují v rizikovém sektoru, kde se dá očekávat ztráta zaměstnání a jejich schopnost splácet by se v důsledku toho výrazně snížila. I tento poskytovatel navíc snížil výši půjček u nových žádostí. Poskytovatel nabízí svým zákazníkům možnost flexibilních plateb a motivuje je ke splácení různými slevami nebo zmrazením úroků při včasném splácení. 

Oproti tomu Bulhaři byli velkorysí a splácení svého úvěru tam můžete pozastavit až do konce letošního roku. V Rusku pak přikázali odklad až na šest měsíců, nicméně musíte doložit, že váš příjem poklesl prokazatelně v důsledku vládních opatření minimálně o 30 procent. 

To nedoložíš

Další rozdíly najdeme v rozsahu. V některých zemích, jako jsou Česko, Filipíny či Kazachstán, se moratorium vztahuje plošně na všechny dlužníky, nikoliv jen na ty krizí zasažené, jako je tomu například v již zmíněném Rusku, kde většina dlužníků není schopna potřebné dokumenty doložit, neboť pracují načerno a nejsou schopni prokázat snížení příjmů. U našich sousedů z Polska také musíte prokázat, jak jste krizí byli zasaženi.

Takřka ve všech zemích, které sledujeme, se splátkové prázdniny týkají všech finančních institucí, tedy jak bank, tak nebankovních poskytovatelů. Výjimkou je v tomto ohledu pouze Bulharsko, kde se vládní moratorium nebankovních institucí netýká, je jim však zakázáno účtovat si úroky z prodlení po celou dobu trvání mimořádných opatření a taktéž je jim omezeno vedení soudních řízení proti dlužníkům. Bulharská vláda vyčlenila 4,5 miliardy bulharských lev na udržení ekonomického rozvoje. Správní lhůty byly odloženy pro všechny podniky a lhůty pro daně z příjmu právnických osob byly odloženy o dva měsíce.

Z pohledu přehlednosti na tom zdaleka nejsme nejhůře. Třeba v Polsku jsou zavedená opatření zmatečná a odkazují například na špatné zákony. Obecně se země příliš nelišily podle toho, kdy odklad splátek zřídily. Stejně tak jako v Česku zavedly i ostatní země moratoria na přelomu března a dubna. 

Konkrétní kroky jednotlivých vlád v zemích našich partnerů máme podrobně zpracovány na našich stránkách Bondster.com.

Autorka je ředitelkou investiční P2P platformy Bondster.com.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní