Morální dilema Netflixu: peníze vs. homosexuálové

Jak se pokrokový Netflix vyrovná s konzervativními požadavky na zobrazování homosexuality v islámských zemích?

Morální dilema Netflixu: peníze vs. homosexuálové
ilustrační foto | Shutterstock.com

Americká internetová „televize“ Netflix se dlouhodobě profiluje jako přísně pokroková. Ačkoli tím štve spoustu zákazníků, ve svých pořadech důsledně dbá na vyváženost a pestrost hereckého zastoupení z hlediska genderu, rasy nebo pohlavní orientace, na historická fakta nebo předlohu filmu nehledě. Úzkostlivě se také střeží toho, aby některou z menšin nabízeným obsahem urážela.

Zásadovost a pevnost postojů Netflixu nyní projdou zajímavým testem. Šest blízkovýchodních zemí v čele se Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií minulý týden vyzvalo vedení firmy, aby z tamní programové nabídky vyřadila filmy a seriály, které jsou v rozporu s islámskými hodnotami a mravními principy.

I když to není řečeno přímo, z podtextu vyjádření celkem jasně vyplývá, že jde o stažení pořadů s homosexuální tematikou. V případě, že Netflix požadavek nesplní, čeká ho prý v těchto zemích úplný zákaz.

Před šéfy společnosti stojí celkem jasná volba. Buď ustoupí ze svých principů, nebo přijdou jen ve Spojených arabských emirátech bezmála o půl milionu zákazníků, kteří za první čtvrtletí firmě zaplatili asi patnáct milionů dolarů.

Podobné dilema řešily v minulosti západní internetové firmy vícekrát. Ve většině případů bohužel neobstály, a než aby přišly o zajímavé trhy, raději přistoupily na pravidla hry autokratických režimů – třeba cenzuru.

Bude zajímavé sledovat, jestli se Netflix stane jednou z čestných výjimek a bude za menšiny bojovat i tam, kde to nejvíc potřebují.