Mobilizace v Jihlavě Babišovi prozatím vyšla – obžalovaná Nagyová jde do druhého kola

Kandidátka do Senátu obžalovaná v kauze Čapí hnízdo jihlavským voličům nevadí.

Mobilizace v Jihlavě Babišovi prozatím vyšla – obžalovaná Nagyová jde do druhého kola
Jana Nagyová, dříve Mayerová, kandidátka hnutí ANO do Senátu v Jihlavě | foto Profimedia.cz

Šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš si už před lety postěžoval, že jeho hnutí „neumí Senát“, tedy že se mu při volbách do horní komory příliš nedaří. Letos to hodlá zlomit. Babišovi záleží zejména na jednom volebním obvodu – Jihlavě. Proti předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) tady kandiduje Jana Nagyová (ANO), která je s Babišem obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. 

Právě v Jihlavě chce Babiš dokázat, že volby jsou referendem o současné vládní koalici, zároveň by zde mohl poukázat na to, že soudní proces s Čapím hnízdem veřejnost vlastně ani moc nezajímá – pokud by Nagyová Vystrčila porazila.

Proto se krátce před otevřením volebních místností vydal na Vysočinu ve svém obytňáku Nagyovou osobně podpořit. A s ním také jeho nejvěrnější: místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová. 

Babišova „mobilizace“ má zatím jednoznačný hmatatelný výsledek ve volební účasti: v Jihlavě byla v prvním kole doplňkových senátních voleb nejvyšší, když přišlo odevzdat svůj hlas bezmála 49 procent lidí, přičemž celostátní průměr byl zhruba 42 procent. 

A od počátku to byl skutečně souboj především mezi Nagyovou a Vystrčilem, i když šéf horní komory tahal za delší konec provazu. Nejdříve to dokonce vypadalo, že by se Vystrčil mohl vrátit do Senátu už po prvním kole, ale nakonec v Jihlavě půjdou voliči k urnám ještě jednou.

Vystrčil je ve druhém kole velkým favoritem, protože mu napoprvé dalo hlas o více než sedm tisíc lidí více než Nagyové – poměr 45,62 procenta ku 30,56 procenta.

Ale druhé kolo bývá ošidné, takže až příští víkend se ukáže, jestli Babišova „mobilizace“ měla nějaký efekt.