Mnohostranná sázka na budoucnost

Ti, kteří museli zatáhnout rolety kvůli vládním protiepidemickým opatřením, asi nebudou potěšeni zprávami, že na jejich neštěstí kvete jiným byznys až do stratosféry. V Hrotu rozebíráme rekordní obraty e-shopů, které letos o Vánocích poskočí o čtvrtinu a možná by dokázaly růst rychleji, kdyby je podržela logistika. Firmy, které se zabývají vydáváním a doručováním zásilek, mají žně, jež sotva zvládají, a tak najímají brigádníky a hledají i neotřelá řešení, jak kapacitu zvednout. Docela se mi líbí nápad s využitím uzavřených provozoven pro dočasné vydávání zásilek. Jasně že to vykryje jen malou část výpadku tržeb, ale je to lepší než nemít žádné.

Kreativní nápady možná vznikají na ose Strakovka-Hrad, a co mohou mít premiér s prezidentem za lubem, aby uspokojili své kompatibilní, byť rozdílné zájmy, rozebírá politolog Ladislav Mrklas. „Best in covid“ zní při zpětném ohlédnutí jako ukrutný sarkasmus a všichni to vědí, je před volbami, a tak je potřeba „něco vymyslet“.

Jestli máte pocit, že je situace v Česku chvílemi bizarní, přečtěte si rozbor o tom, jaké rodeo se odehrává kolem britského premiéra Borise Johnsona, který měl být nejlepší odpovědí konzervativců na věčného kverulanta Nigela Farage. Ten už zase jede, tentokrát na vlně odporu proti lockdownu. Ten Britové zažívají - navzdory Borisovu ujišťování o opaku -také podruhé.

Vysoké sázky uměl vždycky jeden z nejbohatších Čechů Karel Komárek, o jehož byznysu se v tomto čísle Hrotu obšírně rozepisujeme. Některé vyšly spektakulárně, jiné skončily ve vleklých sporech, jež se nevyhnuly ani rodině. Sázka na loterie narazila v případě Sazky, jinak Komárkovu akvizičním majstrštyku, na schopnost státu uvalovat daně, v tomto případě opravdu „mastné“.

Pivo je pro Čechy téma, které se neomrzí, a tak mu v tomto čísle Hrotu věnujeme hned dva články. Martin Pacovský po letech opustil dobrou pozici v energetickém gigantu ČEZ, aby začal budovat vlastní pivovarské mikroimpérium. Zrovna teď, když jsou už podruhé v roce zavřené hospody, není pivovarnictví byznys s vysoko napěněnou čepicí, ale jak se dočtete v analýze Hrotu, osvědčení borci tady za normálních podmínek svým vlastníkům vydělávají na dividendách opravdu pěkné peníze, zatímco jinde je to o ztrátách bez konce. Rozdíly v kvalitě i rentabilitě jsou u produktu, který obsahuje v ideálním případě jen a pouze chmel, slad a vodu, obrovské.

Na závěr bych doporučil rozhovor Hrotu s dětským psychiatrem Jaroslavem Matýsem, který před časem vyvolal ohromnou kontroverzi svými vyjádřeními na adresu Grety Thunbergové. Odstoupil ze svých početných funkcí, ale i s odstupem času v podstatě trvá na svém a vysvětluje, proč je o diagnózách typu autismu důležité vést informovanou společenskou debatu - kvůli lepšímu systému péče a díky ní i lepší adaptaci autistických dětí na reálný život. Říká něco podstatného.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní