Mnoho nepřátel, Prigožinova smrt

Minulou středu krátce po 18. hodině spadl na půli cesty z Moskvy do Sankt-Petěr­burgu letoun Embraer s nejužším vedením ruské žoldácké Wagner Group na palubě

Mnoho nepřátel, Prigožinova smrt
ilustrační foto | Profimedia.cz

Boss Jevgenij Prigožin, zakladatel Dmitrij Utkin a bezpečnostní šéf Valerij Čekalov, stejně jako členové ochranky a posádka pád nepřežili. Na amatérsky pořízeném videozáznamu (do minulého pátku neověřeném) je vidět pád letadla, jemuž chybí křídlo.

Téhož odpoledne zbavili nadřízení generála Sergeje Surovikina, Prigožinova spojence, funkce velitele ruského válečného letectva. Sociální média spojovaná s wagnerovci tvrdí, že letadlo jejich šéfa zničila ruská vojenská protiletadlová střela, implicitně na pokyn Kremlu. Tím směrem se ubírala většina prvních pokusů o analýzu události. „Ruská elita to bude vnímat jako pomstu za povstání proti Kremlu. Všem to dává jasně najevo, že Putin má stále dění pod kontrolou,“ řekla novinářům Taťjana Stanovajová z poradenské společnosti R.Politik zaměřené na Rusko.

Další možnou motivací je boj o africké zakázky. Ty dosud ovládal Prigožin, jehož žoldnéři zaručovali tamním vládcům bezpečnost výměnou za přístup k diamantovým a zlatým dolům. Už na začátku ukrajinské invaze založila vojenská rozvědka GRU svoji vlastní „soukromou armádu“ jménem Reduta, jež měla namísto Prigožina (jenž k jednání původně nebyl přizván) dostávat lukrativní polostátní úkoly. Období po červnovém pokusu o puč, kdy byl Prigožinův osud nejasný, vytvořilo pro pokus o vyštípání wagnerovců z jejich pozic ideální podmínky. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit