Vybrané články
z týdeníku The Economist

Mladí neznamená blbí

Wall Street bude brzy muset začít brát mladé investory vážně.

Mladí neznamená blbí
ilustrace Vojtěch Velický

Představte si mileniálního investora. Nejspíš bude vypadat jako Vincent Iantomasi, jeden ze zástupu amatérských obchodníků rozdávajících investiční rady na sociální síti TikTok, který svoje doporučení, aby se investoři bažící po vysokých výnosech vrhli na pákové fondy obchodované na burze, podkresluje songem „Blueberry Faygo“ osmnáctiletého rapera Lila Moseyho. Nebo se vám možná vybaví uživatelé redditového fóra „r/WallStreetBets“, další sociální sítě, kteří zveřejňují svoje „loss porn“: screenshoty svých účtů v investiční aplikaci Robinhood poté, co vsadili veškeré úspory na krátkodobé opce elektroautomobilky Tesla. 

Sázka na Hertz

Mladí investoři si během pandemie neudělali zrovna dobré jméno. Ve chvíli, kdy se trhy začaly otřásat, se vrhli k obrazovkám svých mobilů a klikali jako zběsilí. Mimo jiné se hromadně vrhli na autopůjčovnu Hertz – poté, co vyhlásila bankrot. Když ale odhlédnete od těchto excesů, zjistíte, že se blíží zásadní změna ve vlastnictví investičních aktiv. Mileniálové, což je generace mladých lidí narozených mezi lety 1981 a 1996, dosud vlastní jen zlomek světového bohatství. V Americe jim patří 9,1 bilionu dolarů v aktivech, což je pouhých sedm procent všech aktiv a podstatně méně než 26 procent, jež v jejich věku vlastnili příslušníci generace baby boomerů. Úspory a nečekaná dědictví však přispějí k tomu, že podíl mileniálů rychle poroste. Posuny v technologiích a důchodové politice jim navíc umožní aktiva ovládat podstatně lépe, než mohli jejich rodiče. Důsledky pro investiční firmy a trhy se už nyní začínají projevovat.

Mladí mohou zbohatnou tak, že peníze zdědí nebo je vydělají. Mileniálové už nyní tvoří více než třetinu americké pracovní síly a od roku 2016 představují nejpočetnější skupinu (přestože někteří ještě nedokončili studia). Bank of America Merrill Lynch odhaduje, že jejich výdělečná schopnost vzroste mezi lety 2015 a 2030 téměř o tři čtvrtiny, když jedni do práce nastoupí a druzí se posunou na vyšší pozice.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit