Ministr nás prostě nemá rád

Zlehčovat pandemii byla od Válka chyba, jsem zvědav, jak teď lidi přesvědčí, aby se nechali přeočkovat, říká šéf českých lékařů Milan Kubek

Ministr nás prostě nemá rád
Milan Kubek | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Dokázal bych tu mluvit hodiny o tom, co vláda Andreje Babiše pokazila. Ale na druhou stranu se jí nepochybně podařilo pro systém zajistit dostatek peněz. Současná situace je taková, že chaos v řízení resortu je stejný jako za Babiše, ale navíc se ještě zdravotnictví mají peníze sebrat, stěžuje si Milan Kubek s tím, že zejména „jeho“ Českou lékařskou komoru, ze zákona zřízenou profesní organizaci, ministr Vlastimil Válek v podstatě ignoruje.

Pokud jde o covid-19, vypadá to na klidné léto. Je už pandemie definitivně za námi?

Vítězství nad koronavirem jsme už zažili několikrát a bohužel po něm vždy následovala další vlna, která zabila další tisíce lidí. Myslím, že je už načase, abychom přestali donekonečna opakovat stejné chyby. Arabové mají jedno pěkné přísloví: Důvěřuj Alláhovi, ale velblouda si raději přivaž. Myslím, že i my bychom už měli být opatrnější. Zejména to platí pro politiky, jejichž rozhodnutí mají přímý dopad na to, jaký nakonec bude mít pandemie průběh. Bohužel, se současným ministrem Vlastimilem Válkem se na řešení neshodnu.

V čem konkrétně?

On epidemii celou dobu zlehčoval, a to když byl v opoziční roli, a stejně tak nyní, kdy je ministrem. A teď mi přijde, že je opět ukolébaný klidnou situací, kdy nových nákaz je velmi málo. Moc ten jeho přístup nechápu, neboť dnes už víme, že covid-19 je způsoben sezonním virem. Pokud příliš překotně rozvolňujeme, pak jen celou tu vlnu prodlužujeme. Bohužel je společnost už otupělá. Myslíme si, že covid je pryč, a to, že nám na něj dosud umírá až deset lidí denně, už nám příliš nevadí. Je to škoda, protože i když těch úmrtí nejsou stovky denně, stále jsou to životy, které se dají zachránit.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit