Vybrané články
z týdeníku The Economist

Minimální mzda, maximální zloba

Kázat Skandinávcům o pracovním trhu je skoro stejné jako učit Francouze péct bagety. A přesně to teď Unie dělá

Minimální mzda, maximální zloba
ilustrace | Vojtěch Velický

Každý chce být trochu Dánem. Hygge, severský pohodový způsob života plný pečení, svíček a dobré společnosti, se stalo lockdownovou filozofií du jour. Dánská dramata sklízejí vavříny a dánské komedie servírují vtipy tak zábavně temné, že diváky jímá hrůza, aby je kvůli nim nezačal sledovat Europol. Dokonce i vývoz dánského spermatu zažívá boom – díky kombinaci liberálních pravidel pro dárce a pověsti malého národa statných chlapáků.

Největší ovace však ve světě sklízí dánský trh práce. Levičáci slintají nad modelem, v němž berou obraceči hamburgerů v McDonaldu v přepočtu 22 dolarů na hodinu. Pravicově smýšlející lidé zase obdivují zemi, která nemá žádnou státem stanovenou minimální mzdu. Místo toho musejí zaměstnavatelé a zástupci zaměstnanců usednout k jednacímu stolu a dojednat kolektivní smlouvy, které se týkají většiny pracovníků. Totéž platí pro sousední Švédsko. Tamní zaměstnanci pobírají jedny z nejštědřejších mezd a benefitů na kontinentu – a zaměstnavatelé výměnou za to mohou při boomu či recesi podle libosti lidi nabírat či propouštět. Dánsko a jeho skandinávští sousedé dokážou být současně dělnickým rájem i kapitalistickým snem.

Oprávněné obavy

Vykládat Skandinávcům, jak mají řídit pracovní trh, je skoro stejné jako učit Francouze péct bagety. Ale právě v této situaci se nyní severské státy ocitly. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová chce, aby všichni pracovníci měli nárok na minimální mzdu, ať už jim ji stát garantuje zákonem (což je případ většiny unijních členů), nebo bude výsledkem kolektivních smluv (jako ve Skandinávii). Europoslanci a národní vlády už jednají o návrzích zákonů, které by minimální mzdu ukotvily na evropské úrovni.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit