Miloš Jakeš: Kolektivní znásilnění, který se ukázalo jako falešný

Od památného projevu v Červeném Hrádku uplynulo právě 31 let. Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš tehdy dokonale shrnul stav československého socialistického experimentu. A pár měsíců poté se potvrdila teorie, že totalitní režim se nemá čeho bát, dokud se ho lidé bojí, ale když se mu lidé začnou smát, má to spočítané. Jakešova slova ponechala rubrika Tardis v původním znění

Miloš Jakeš: Kolektivní znásilnění, který se ukázalo jako falešný
Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Co říkáte na to, že jste se stal symbolem úpadku a neschopnosti komunistického režimu?

Je možný dát klidně odejít, pokud se staly chyby, chyby napravit, prostě, chyby napravit. A hledat toho viníka. Soudruzi, ano, ten udělal tu chybu, každej z nás udělal nějakou chybu. Ale vždycky, čí to je vláda, když kladu otázku? Je to komunistická vláda, komunistická. Byla, je a bude ve své podstatě a nezáleží na tom, kdo prostě stojí tam, nebo onde.

Vy jste stál na úplném vrcholu...

Naší slabinou je kádrová práce. Takovým problémem vážným je, že příliš dlouho trvala stabilita kádrů, leta seděli lidé na stejných funkcích. Tím se znemožnilo, aby se potahla další generace, tedy, aby se postupně ty kádry omlazovaly.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit