Miliardové postele

Cesta z téhle krize nebude jednoduchá. Ukazují to čísla propadu tržeb pražských hotelů.

Po lehkém letním oživení tento byznys opět „sedí na zadku“ a v tržbách měl v prvních zářijových dnech propad dokonce 80 procent oproti loňsku. Zejména v Praze se zřejmě bude kvůli krizi přepisovat mapa vlastníků hotelů.

Aby bylo jasno. Hotely v Praze nejsou doménou malých podnikatelů, jako je tomu všude jinde v Česku. Tenhle svébytný druh byznysu ovládají jak mezinárodní řetězce, tak čeští miliardáři, jako je Radovan Vítek či Pavel Sehnal.

Obor je zatím pod pomocí. Čerpá program Covid – ubytování, případně slevy na nájmech. Některé hotely pro jistotu zavřely úplně, vlastníci si to mohou dovolit. Jenže ve zdánlivém tichu se začínají rodit změny.

Až do krize bylo Česko rostoucím trhem a lákalo investory. Loni se dokonce vyhouplo v objemu hotelových investic do první desítky v Evropě s hodnotou 12,5 miliardy korun. Ale teď mají pražské hotely obsazenost o 70 procent nižší než loni a vzhledem k tomu, že Německo zavedlo na cesty z České republiky povinné testy, klesla i ochota velké 40procentní skupiny turistů do Prahy přijet. Investoři se ale dívají dopředu. Situaci hodlá využít například už zmíněný Pavel Sehnal, v Praze si naplánoval pořídit v příštích letech tři sta lůžek. Prodávat budou zahraniční vlastníci sanující ztráty z ostatních trhů nebo také církev, které investice do hotelů nevyšly. Hotely v Praze zkrátka nezkrachují, jen se změní zajetá pravidla.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní