Miliardáři a jejich dluhy

Firmy nejbohatších českých byznysmenů mají dluhy v řádu desítek až stovek miliard korun. Dokud budou úvěry levné a dostupné, není důvod k panice.

Miliardáři a jejich dluhy
O poslední emisi dluhopisů PPF Telecom Group ze skupiny miliardáře Petra Kellnera v objemu 500 milionů eur měli největší zájem investoři z Británie a Německa. | Profimedia.cz

Vlastní majetek s hodnotou v desítkách miliard korun, ale současně je zatěžují dluhy v podobné výši. Tak například dvě hlavní divize skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera – finanční a telekomunikační – dlužily ke konci června bankám a držitelům dluhopisů skoro 450 miliard korun. Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského měl závazky v objemu 200 miliard korun, CPI realitního magnáta Radovana Vítka dlužila 120 miliard.

Jakkoli dluhy firem v majetku nejbohatších Čechů vypadají obludně, zatím není důvod vyhlašovat poplach. Tedy alespoň do doby, dokud bude dluhové financování levné a dostupné. Poměr čistého dluhu (tedy po odečtení volné hotovosti) k provoznímu zisku před odpisy zůstává ve většině případů v bezpečných hodnotách. Poněkud vyšší zadlužení mají energetické skupiny EP Infrastructure (4,1násobek zisku) a Energo-Pro (4,6násobek), ale ani zde zatím nelze hovořit o předlužení.

Ze dvou desítek velkých českých společností, na jejichž zadlužení si týdeník Hrot takříkajíc posvítil, jsou na tom nejhůř státem vlastněné České dráhy. Vzhledem k výraznému propadu ziskovosti v důsledku koronavirové epidemie se v polovině roku dostaly na poměr očištěného dluhu k provoznímu zisku EBITDA 6,8. Zatímco podnik v soukromém vlastnictví by v takové situaci už řešil existenční ohrožení, České dráhy hřeší na fakt, že je vlastní stát – a že v případě nouze národnímu dopravci pomůže.

Pokud se objeví černé díry, do nichž věřitelům zahučí miliardové částky, pak to budou hlavně méně známé společnosti či nepřehledné firemní struktury, které o svém hospodaření informují málo a neochotně. Rozsah problému tak vyjde najevo až při jejich zhroucení. Konkrétním případem z nedávné doby může být investiční skupina Arca Capital se závazky v objemu přes jednu miliardu eur. 

Jak jsou zadlužené další známé české podniky? A proč roste obliba dluhopisů na úkor bankovních úvěrů? Více se dozvíte v novém čísle týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 2. listopadu. Předplatit si ho můžete ZDE.

Týdeník hrot

  • Políček bezradné vládě
  • Čistá energie z pracovních lágrů
Objednat nyní