Miliardář Vítek v Rakousku ladí životní obchod

Dravý realitní magnát Radovan Vítek zahájil tažení za rakouskou skupinou Immofinanz. Pokud vše půjde podle plánu, jeho realitní impérium se zvětší zhruba o polovinu.

Miliardář Vítek v Rakousku ladí životní obchod
Miliardář Radovan Vítek se svojí manželkou Marií na starším snímku z návštěvy Tater. Společně mají tři děti. Vedle toho má Vítek ještě syna Patricka z prvního manželství. | foto Profimedia.cz

Velké věci se v posledních týdnech udály kolem druhého nejbohatšího českého podnikatele, majitele skupiny CPIPG Radovana Vítka. Ten v polovině listopadu oznámil spojení s významným globálním investičním fondem Apollo. Američané za 300 milionů eur získají 5,5 procenta realitní skupiny.

Jen o několik týdnů později se ukázal důvod tohoto spojení. Vítek totiž s novým kapitálovým arzenálem spustil akci na ovládnutí významné rakouské realitní skupiny Immofinanz. Ta vlastní zajímavé nemovitosti ve střední a východní Evropě. V Česku jí patří třeba obchodní centrum Vivo! Hostivař, kanceláře myhive na Palmovce a řada kancelářských domů v centru Prahy. Celková hodnota majetku Immofinanz byla ve třetím kvartálu 2021 vyčíslena zhruba na sedm miliard eur, to je asi polovina Vítkovy CPIPG. 

Vítek po rakouském sokovi, se kterým se na trzích často potkává, pokukoval mnoho let. Akci na jeho převzetí ale reálně spustil až letos na jaře. V dubnu koupil téměř devítiprocentní podíl jeho syn Patrick. Aktuálně ale jeho podíl přebírá mateřská skupina CPIPG, která ještě další akcie skoupila na volném trhu. Celkem nyní ovládá přes 21 procent. 

Kromě toho ve značně rozdrobené akcionářské struktuře Immofinanz operuje také společnost RPPK slovenského realitního investora Petera Korbačky, někdejšího partnera J&T. Korbačkův podíl 10,6 procenta má podle současné dohody Vítek převzít, čímž bude brzy kontrolovat 32 procent Immofinanz a stane se bezpečně největším akcionářem. Vítek zároveň podal všem akcionářům nabídku na odkup až sta procent akcií.

Pokud by Vítek skutečně vykupoval akcie až do sta procent, šlo by o kapitálově značně náročnou operaci. Proto si Vítek vyjednal jeden z největších syndikovaných úvěrů v historii firmy s českými kořeny. Osm bank mu má v případě potřeby poskytnout úvěr až 2,5 miliardy eur, tedy zhruba 64 miliard korun. 

Proti jeho snahám ale zatím vystupuje další významný akcionář, kterým je konkurenční realitní skupina S-Immo. Ta se v minulosti neúspěšně pokusila s Immofinanz fúzovat. Složité situace a nepřehledných vztahů uvnitř skupiny chce Vítek plně využít. Vítek ale v minulosti už několikrát ukázal, že nepřátelské akviziční akce jsou jeho parketou. 

Pokud CPI rakouského soka nakonec spolkne, vznikne tím těžkotonážní uskupení s nemovitostmi ve více než osmi evropských zemích s celkovou hodnotou přes sedmnáct miliard eur, tedy přes 433 miliard korun. 

Jak se z „kyperského bezdomovce“ stal král evropských realit? Více o Vítkově cestě na byznysový vrchol čtěte v novém čísle týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 13. prosince.