Vybrané články
z týdeníku The Economist

Michail Chodorkovskij: Jak na grázla z Kremlu

Bývalý ropný magnát a politický vězeň vyzývá Západ, aby se buď ihned postavil Vladimiru Putinovi, nebo se připravil na to, že Ukrajina je jen začátek

Michail Chodorkovskij: Jak na grázla z Kremlu
ilustrační foto | Profimedia.cz

S Vladimirem Putinem vedu osobní válku už téměř dvacet let. Dostala mě v Rusku na deset let do vězení a následně do exilu, přičemž jsem byl varován, že pokud bych se do Ruska vrátil, strávím zbytek života za mřížemi. Znám muže, který mi tohle všechno udělal? Domnívám se, že ano. A právě proto ve mně vyvolává zoufalství defétistický přístup západních lídrů, jako jsou Joe Biden, Emmanuel Macron a Naftali Bennett.

Těžko posoudím, jak jejich jednání vnímají jejich voliči. Vím však, jak je vnímá Putin usazený v čele svého dlouhého stolu. Létají do Moskvy, volají mu a žádají ho, aby to celé zastavil, zároveň jej však ujišťují, že nebudou do situace nijak zasahovat, a nechtějí, aby si jisté kroky vykládal jako provokaci. Putin to považuje za projev slabosti a to je extrémně nebezpečné.

Problém částečně pramení z faktu, že se současní lídři západních zemí nikdy nemuseli vypořádávat s grázly. Jejich zkušenosti a znalosti vycházejí z jednání se státníky. Chování těchto lidí vychází z principu, že se obě strany dokážou v zájmu svých voličů nebo poddaných dohodnout. Válka pro ně představuje zlo a použití síly nejzazší mez.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit