Mezi řádky

Vinná turistika hojí rány po koroně. Pomáhají architekti.

Mezi řádky
U Havraníků roste nové sídlo vinařství, které navrhl uznávaný architekt Jakub Cígler. Hravě zapadá do krajiny, zručnou ruku autora nezapře. Cígler chtěl navrhnout stavbu, která by se nikam jinam než na Moravu nehodila. | Archiv

Moravští vinaři si téměř unisono stěžují, že jim během koronakrize poklesl odbyt, online prodej výpadek některých odběratelů především z řad restaurací úplně nenahradil. Šanci zahojit se jim ale poskytlo letošní léto. Ti, kdo už v minulých letech vsadili na vinnou turistiku, si mohou mnout ruce, že se rozkročili správným směrem. A ti, kteří navíc neváhali investovat desítky milionů do nových vinařství od významných architektů, obzvlášť. Ten správný mix s kulturou je pak skoro sázka na jistotu.

Spojení vinařů s architekty zvučných jmen už zdomácnělo před lety na Pálavě. Nově jej podtrhne sídlo vinařství Mikrosvín od Pavla Nasadila. Letos ale vynikl tento trend i na Znojemsku. Před prázdninami otevřelo mezi Dobšicemi a Suchohrdly svůj stánek vinařství Lahofer, o kousek dál v Havraníkách si bez větší pozornosti – ale neprávem – začalo stavět zajímavý dům vinařství Thaya. „Na svědomí“ ho má  jeden z nejžádanějších současných architektů na domácí scéně – Jakub Cigler, který je podepsán pod největšími pražskými projekty.

Cena za víno 

Obavy z cest do zahraničí kvůli epidemii čínské chřipky, kdy Češi tráví dovolenou doma, jsou znát i mezi řádky moravských vinic. „Otevírali jsme až prvního června. Denně máme narváno, jakýkoliv den v týdnu. Obzvláště pak když tu pořádáme koncerty. Hlediště je zaplněné do posledního místa. Určitě je to i tím, že jsme otevřeli nové vinařství od šikovných architektů, kteří nás dokázali dostat do novin a na sociální sítě,“ libuje si obchodní ředitel Lahoferu Daniel Smola. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit