Vybrané články
z týdeníku The Economist

Mexická tamponová bouře

Mexičané nezrušili jenom kelímky a igelitové tašky, miliony žen omylem připravili i o tampony.

Mexická tamponová bouře
ilustrační foto | Shutterstock.com

Zákaz plastů na jedno použití zněl jako dobrý nápad. Jenže v důsledku rozhněval mnoho obyvatelek z 9,2milionového mexického hlavního města. Minulý týden totiž zjistily, že si už nemohou koupit tampony s plastovými aplikátory.

Radnice Mexico City, v jejímž čele mimochodem stojí žena, Claudia Sheinbaumová, zavedla zmíněný zákon na začátku roku 2021. Jeho cílem je zredukovat městský komunální odpad, kterého po metropolitní oblasti New York produkuje Mexico City na váhu nejvíc na světě. Igelitky a kelímky s brčky jsou už zakázané. Tampony s plastovými aplikátory, jediný snadno dostupný druh, zmizely z většiny obchodů teprve teď. 

Regina Solterová, třiadvacetiletá lékařka sloužící čtyřiadvacetihodinové služby, během nichž pečuje ve státní nemocnici o pacienty s covidem-19, říká, že na ně spoléhá. „Jsou pohodlné a je u nich menší pravděpodobnost, že by mi protekly na bílou uniformu,“ vysvětluje. Městská radní pro životní prostředí Marina Roblesová hněv žen ještě přiživila, když se nechala slyšet, že tampony nepatří k základnímu zboží a že je používají především úspěšné ženy. Zastupitelka prohlásila, že by ženy měly raději zvolit opakovaně použitelný silikonový menstruační kalíšek.

Většina Mexičanek používá vložky, protože jsou levnější. Podle lékařky Sandry Penicheové, jež vede v Méridě na jihovýchodě země organizaci zabývající se sexuálním zdravím, se část mladých žen domnívá, že by je tampon mohl připravit o panenství. Jiné o nich prostě jen nemají dostatečné množství informací. Penicheová se údajně setkala se ženami, které byly schopné nosit tampon i tři dny nebo mít se zavedeným tamponem sex. 

Zákaz tamponů životnímu prostředí nejspíš nijak zvlášť nepomůže. Vložky, které teď bude muset většina žen používat („Nesnáším je,“ zlobí se Solterová.), představují minimálně stejný zdroj znečištění. Lze očekávat, že se tedy zákaz začne velice rychle obcházet. Tampony jsou k dostání v obchodech hned za hranicemi města. Lékárny v Mexico City je údajně prodávají pod pultem. Novinář Sergio Sarmiento poukázal na další absurditu plastového zákona: Zákaz se nevztahuje na kondomy, které jsou vyrobené z polyuretanu, „ačkoli jsou plastové a (doufám) jednorázově používané“.

Penicheová považuje zákaz tamponů za další příklad toho, jak jsou ženské potřeby ignorovány. Loni, když do ulic vyšly tisíce protestujících proti stoupajícímu počtu zavražděných žen, nazval je spojenec starostky Sheinbaumové, prezident Andrés Manuel López Obrador, konzervativními oponenty v převleku.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.