Metrostav míří do energetiky, pomohl „odrtutit“ Mělník

Stavební gigant Metrostav dokončil takzavnou demerkurizaci elektrárny Mělník. První zakázka tohoto typu v Česku potvrzuje sílící zájem stavitele tunelů a dálnic o energetiku.

Metrostav míří do energetiky, pomohl „odrtutit“ Mělník
Elektrárna Mělník | Tomáš Novák týdeník HROT

Skupina Metrostav dokončila zařízení na zachytávání rtuti na elektrárně ČEZ v Mělníku. Jde o první instalaci tohoto typu v Česku, která však v následujících letech bude pro tuzemskou energetiku velkým tématem. Už od poloviny příštího roku začnou platit nové evropské emisní limity, které jsou u dosud přehlížené rtuti zvlášť přísné. 

Třeba Elektrárna Chvaletice z impéria Sev.en Pavla Tykače už sice získala z nových limitů časově omezenou výjimku, o kterou budou usilovat i další provozovatelé, postupem času se však novým normám budou muset přizpůsobit všichni znečišťovatelé. „Odstraňování rtuti je velká výzva pro českou i evropskou energetiku,“ prohlásil vedoucí projektu v Mělníku Zdeněk Hošek.

Stavební firma v elektrárně využila technologii zvanou Gore. Zařízení se skládá ze dvou vrstev modulů Gore skládaných na sebe a uložených na podpůrné ocelové konstrukci. Metrostav zakázku zhruba za 140 milionů korun provedl v rámci komplexních úprav odsíření za 1,5 miliardy korun.

Z jiného úhlu pohledu projekt potvrzuje sílící angažovanost známé stavební firmy v energetice. Metrostav se vedle Mělníka podílel na projektech v Elektrárně Počerady či Teplárně Trmice a aktuálně získal zakázku na ekologizaci Elektrárny Tušimice v hodnotě 887 milionů korun. Právě takzvaná demerkurizace, tedy odrtutění, je další oblastí, na kterou se chce zaměřit. Na zakázky v energetice je zaměřená i dceřiná firma DIZ Bohemia, kterou Metrostav pohltil před třemi lety a letos v září přejmenoval na Metrostav DIZ.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní