Metro po bouři: Křetínský a Tkáč stabilizovali pozice

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč si jdou pro velkorysou dividendu z německého obchodního řetězce. Metro se bude muset poprat s dopady pandemie.

Metro po bouři: Křetínský a Tkáč stabilizovali pozice
Vpád Daniela Křetínského a Patrika Tkáče do Metra před dvěma a půl lety způsobil v Německu poprask. Kdysi napjaté vztahy se začínají uklidňovat. | Shutterstock.com

Více než 100 milionů eur získají čeští investoři na dividendách z německého velkoobchodního řetězce Metro AG, jehož markety v Česku fungují pod značkou Makro. Takový je výsledek valné hromady, která schválila dividendu ve výši 0,70 eura na akcii. 

Společnost EP Global Commerce (EPGC) Daniela Křetínského a Patrika Tkáče drží ve firmě už 40,6 procenta kmenových akcií a 10,84 procenta prioritních akcií, a je tak největším investorem.

Česko-slovenské dvojici se po dvou a půl turbulentních letech podařilo prosadit i v personálních záležitostech, a stabilizovat tak svou pozici. Řetězec s 678 prodejnami ve 24 zemích nicméně prochází nelehkým obdobím. Po složité restrukturalizaci minulých let srazila tržby pandemie koronaviru. Metro bude muset také dohnat propásnutou digitalizaci. 

Analýzu dění ve velkoobchodním gigantu si můžete přečíst v tištěném vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 1. března.