Menstruační pokrytectví premiéra Babiše

Vláda dosud daní ženské hygienické potřeby stejnou sazbou jako třeba alkohol. Babiš navrhuje rozdávat je zadarmo.

Zpráva ze Skotska, kde zákonodárci schválili program na bezplatné poskytování hygienických potřeb pro ženy, tento týden opět vyvolala vášnivou diskusi mezi levicově a pravicově smýšlejícími Čechy. 

Měly by ženy platit za něco, co je nutí kupovat takříkajíc příroda? A na druhou stranu: Opravdu je tu stát od toho, aby poskytoval lidem základní potřeby zadarmo, ze společných peněz? Objevil se dokonce speciální termín: menstruační chudoba.

Není divu, že si atraktivního, sociálními sítěmi rezonujícího tématu všiml i premiér Andrej Babiš, respektive jeho marketingoví poradci. Hned během dne se tak na premiérově twitterovém účtu objevil dojemný tweet o tom, jak to mají ženy těžké. „Novináři se mě ptají, jestli by bylo něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení,“ píše se v něm.

Kromě schopnosti plout na populistické vlně a chytnout se i sebevětšího nesmyslu, který by mohl přitáhnout pár voličů, je nový nápad Andreje Babiše zajímavý ještě z jednoho důvodu. Premiérovi dodnes ani v nejmenším nevadilo, že vložky a tampony se v Česku daní 21procentní sazbou DPH. Tedy stejnou, jaká je u alkoholu nebo cigaret. A když se loni na možnost přeřazení dámských hygienických pomůcek ministryně Schillerové ptal deník Blesk, odvětila, že nic takového není v plánu.

Nutno dodat, že zařazení tohoto zboží do základní sazby DPH není v Evropě výjimečné – funguje to tak zhruba v polovině zemí evropské sedmadvacítky. Například v Maďarsku se platí dokonce 27 procent, ve Švýcarsku nebo Dánsku 25 procent. O to směšnější jsou ovšem nářky politiků, kteří litují ženy kvůli menstruační chudobě.

Místo logického přeřazení vložek a tamponů do snížené sazby se nyní v Česku dají očekávat dva scénáře. Podle prvního se na věc postupem času zapomene a menstruační chudoba přestane hnutí ANO zajímat. Podle toho druhého dopadne celá hurá akce typicky po česku: ženy obdrží na jaře pět rozbalených vložek a jeden tampon, které jim ve zmuchlané obálce doručí Česká pošta.