Méně závislosti na Číně. Čeští výrobci roušek navyšují produkci

Zprávy o útlumu a odstávkách výroby v posledních týdnech přibývají. Přesto lze nalézt jedno odvětví, které se naopak chystá na masivní posílení výroby.

Méně závislosti na Číně. Čeští výrobci roušek navyšují produkci
Výroba roušek - ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Podle údajů, které webu týdeníku Hrot poskytla předsedkyně představenstva Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků Jana Vykoukalová, lze v Česku nalézt nejméně sedm firem, které reagují na zvýšenou poptávku po rouškách a respirátorech. Cílem je odbourat, nebo aspoň snížit závislost na dovozu z Číny.

Problém začal s nástupem epidemie koronaviru, kdy se několikanásobně zvýšila spotřeba ochranných pomůcek. „V současné době, kdy platí požadavek ochrany rouškou pro všechny, dodávky samozřejmě nestačí. Nemocnice a další zdravotnická zařízení výrobce neustále poptávají. Než se zvýší kapacity u nás, musí je dovážet z Číny. Z jiných států to není kvůli zákazu vývozu možné,“ uvedla Jana Vykoukalová.

Závislost na dovozu prozrazují i údaje Českého statistického úřadu. Jen v loňském roce se do Česka dovezly jednorázové textilní roušky pro chirurgické zákroky za 868 milionů korun a roušky pro jiné použití za 1,56 miliardy korun. Dovoz pocházel hlavně ze čtyř zemí – z Číny, Thajska, Belgie a Německa. Ještě vyšší závislost na importu vznikla u respirátorů, kdy výrobci – jako je koncern 3M – přestěhovali výrobu pro celý svět do čínských závodů.

Naštěstí zafungoval trh. Podle údajů poskytnutých Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků chtějí tři výrobci navýšit produkci roušek z 2,5 milionu na 6,5 milionu kusů za měsíc (více v přehledu výrobců v tabulce). Značný podíl na nárůstu má společnost Hartmann-Rico, která chce do závodu v Havlíčkově Brodě pořídit dvě výrobní linky na ochranné prostředky – ústenky a respirátory. Jedná se o investici v řádu desítek milionů korun. „Pevně věříme, že v tak nelehké době získáme podporu všech potřebných institucí a výrobu budeme moci zahájit co nejdříve,“ uvedl výrobní ředitel firmy Hartmann-Rico Pavel Fuchs.

Roste zájem také o dosud spíše přehlížené nápady mladých inovativních firem. Například společnost Pardam z Roudnice nad Labem zaznamenala skokový nárůst zájmu o respirátory s nanovlákny a stříbrem. Na podobnou technologii vsadil také brněnský Respiron, jen místo stříbra použije k hubení nebezpečných virů oxidy mědi. Jinou cestou se vydala firma Nanologix z Českého Jiřetína, která každý měsíc vyrábí 50 tisíc dýchacích polomasek Respira Compact s filtry, které zadrží až 99,99 procenta škodlivých látek v ovzduší.

Do budoucna bude podle Jany Vykoukalové zásadní, aby stát české výrobce trvale podporoval. „Všichni původní výrobci byli levnými čínskými dovozy z trhu zcela vytlačeni a tudíž se začali orientovat na jiné produkty. Dnes se k této výrobě znovu vracejí. Je žádoucí, aby je stát podporoval, zejména formou garantovaných odběrů od zdravotnických zařízení,“ doporučuje šéfka asociace.

Přehled výrobců roušek a respirátorů v ČR
Výrobce Výrobní kapacita a záměry
Batist Medical Tradiční český výrobce roušek, zatím s kapacitou dva miliony kusů měsíčně. S uvedením nové linky se zvýší kapacita o 500 tisíc kusů měsíčně. Uvažují o zahájení výroby respirátorů.
Clinitex Firma vyrábí pratelné chirurgické roušky na operační sály. Chystá pořízení nové linky s kapacitou 50 tisíc kusů pratelných roušek denně.
Dina-Hitex Zprovoznili v Bučovicích linku na výrobu roušek z roku 1993 s kapacitou 0,5 milionu kusů měsíčně. Pořizují novou linku s kapacitou jeden milion kusů měsíčně.
Hartmann-Rico Padlo rozhodnutí o koupi dvou linek, první bude v provozu do tří měsíců. Kapacita 2,5 milionu kusů za měsíc s možností výroby roušek i respirátorů FFP2 a FFP3.
Pardam Malá firma, vyrábí pět tisíc kusů respirátorů z nanovláken s vrstvou stříbra. Chystá navýšení kapacit na 60 tisíc kusů měsíčně.
Respilon Výrobce nanovlákenné membrány na export do Číny. Nyní investuje do vlastní výrobní linky na respirátory, která se bude nacházet v Česku.
Royax Nově zakoupili tři výrobní linky na výrobu respirátorů FFP2 s kapacitou 194 tisíc kusů za den. Jednají o využití nanovláken od české firmy Nafigate Corporation.

Zdroj: Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků