Vybrané články
z týdeníku The Economist

Méně manželek, více rozvodů. Arabové mění přístup k manželství

Arabové už se rozvádějí téměř stejně často jako páry na Západě. Čím dál častěji chtějí svazek ukončit ženy

Méně manželek, více rozvodů. Arabové mění přístup k manželství
ilustrační foto | Profimedia.cz

V minulé generaci bývaly rozvedené Arabky terčem opovržení. „Žádný věneček, žádné věno,“ odfrkl si věhlasný egyptský herec Ádil Imám ve filmu al-Halfout z roku 1985. Dnes jsou rozvedené ženy často spíš hrdinkami, v soudních síních, v mešitách i v manželských ložích. Během posledního ramadánu – měsíce zasvěceného v muslimském světě půstu a hltání televizních pořadů – se stal obrovským hitem v celém arabském světě egyptský seriál Fátin Amal Harbí o matce, která utíká před násilnickým exmanželem. „Popkultura má větší dopad než desítky let boje za naše práva,“ prohlašuje palestinská aktivistka.

Dříve odsuzované rozvody jsou dnes čím dál častější. Zatímco na Západě jejich počet klesá (částečně proto, že se čím dál méně párů bere), na Blízkém východě množství rozvedených manželství roste. V Egyptě se jejich počet od roku 2000, kdy se celý proces pro ženy zjednodušil, víc než zdvojnásobil. V Jordánsku, Libanonu, Kataru a Spojených arabských emirátech končí víc než třetina manželství rozvodem. V Kuvajtu téměř každé druhé, což je víc než ve Spojených státech.

Zakazované mnohoženství

Mění se také vzorce rozvodů. Dříve platily téměř výhradně za výsadu mužů. V Maroku iniciuje rozvod skoro stejné množství žen jako mužů. „Posunuli jsme se od tradiční konzervativní společnosti do přechodného stadia,“ vysvětluje egyptský sociolog Saíd Sádiq.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit