Vybrané články
z týdeníku The Economist

Mejdan neskončil. Evropa má dál drogový apetit

Ani covid nepřipravil Evropu o chuť na drogy. A ty jsou rok od roku silnější.

Mejdan neskončil. Evropa má dál drogový apetit
ilustrační foto | Shutterstock.com

Člověk by očekával, že pandemie, která zrušila veškeré party, povede také ke snížení konzumace tanečních drog. Vzorky odpadních vod v některých evropských městech skutečně ukázaly, že rezidua kokainu a MDMA (známé též jako extáze) během lockdownů zkraje roku 2020 klesla. V létě už však Evropané zase pěkně frčeli. V řadě případů se užívání prostě jen přesunulo z klubu do obýváku.

Vyplývá to z letošní zprávy vypracované Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Policie díky monitorování aplikací pro zasílání zpráv (například při operaci Trojan Shield ohlášené minulý týden) zabavuje mnohem víc marihuany, kokainu, extáze a pervitinu než kdy dřív. Inspektoři v rotterdamském přístavu zabavili v roce 2020 téměř 41 tun kokainu, o sedm tun víc než v roce 2019. Během jediného letošního jarního týdne objevili 2,7 tuny schované mezi ekvádorskými banány a počítačovými součástkami z Malajsie. Ve vlissingenském přístavu našli potápěči bednu přidělanou řetězem pod čárou ponoru k nákladní lodi.

Přesto je v Evropě drog dostatek. Prodejní ceny se nemění a síla drog rok od roku stoupá. Evropský kokain byl v roce 2019 v průměru o 57 procent čistší než o deset let dřív. Pilulka extáze obsahovala téměř dvaapůlkrát tolik MDMA a marihuana o 56 procent víc THC.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit