Mediální kmotr

Kdo je András Tombor? Muž za rozsáhlou sítí vlivných politiků a byznysmenů napojených na Fidesz.

Mediální kmotr
Při oznámení prodeje Aera Vodochody firmě Omnipol a maďarskému podnikateli Adrási Tomborovi se vynořily spekulace, kdo že je tento neznámý maďarský podnikatel. Nyní už všichni vědí. | Archiv

Že při prodeji vodochodského Aera zazní jméno zbrojaře Richarda Hávy a koncernu Omnipol, asi nikoho nepřekvapilo. O to větší zájem vyvolala osoba jeho společníka, s nímž výrobce letadel koupil. Andráse Tombora znali dosud v Česku asi jen největší fandové do maďarské politiky a tamní mediální scény. Přitom se jedná o jednu z nejvlivnějších postav maďarského byznysu s úzkým napojením na vládnoucí elitu kolem premiéra Viktora Orbána.

A protože maďarská byznysová a politická scéna má už mnoho let do transparentnosti, demokratičnosti a čistoty daleko, není ani Tomborův obrázek nijak zářivý. Jeho skandály i metody silně připomínají leckteré české kmotry a skryté sponzory.

Orbánův kůň

Bez velké nadsázky lze říct, že András Tombor byl od začátku „u toho“. Už rok poté, co v roce 1999 získal magisterský titul z mezinárodních vztahů na Johns Hopkins University ve Spojených státech, pronikl do bezprostřední blízkosti maďarského premiéra Viktora Orbána. V sedmadvaceti letech se stal Orbánovým hlavním bezpečnostním poradcem v první vládě Fideszu v letech 1998 až 2002. Těšil se plné důvěře nejmocnějšího muže Maďarska a čile kultivoval kontakty se světem byznysu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit