Mediální kmotr

Kdo je András Tombor? Muž za rozsáhlou sítí vlivných politiků a byznysmenů napojených na Fidesz.

Mediální kmotr
Při oznámení prodeje Aera Vodochody firmě Omnipol a maďarskému podnikateli Adrási Tomborovi se vynořily spekulace, kdo že je tento neznámý maďarský podnikatel. Nyní už všichni vědí. | Archiv

Že při prodeji vodochodského Aera zazní jméno zbrojaře Richarda Hávy a koncernu Omnipol, asi nikoho nepřekvapilo. O to větší zájem vyvolala osoba jeho společníka, s nímž výrobce letadel koupil. Andráse Tombora znali dosud v Česku asi jen největší fandové do maďarské politiky a tamní mediální scény. Přitom se jedná o jednu z nejvlivnějších postav maďarského byznysu s úzkým napojením na vládnoucí elitu kolem premiéra Viktora Orbána.

A protože maďarská byznysová a politická scéna má už mnoho let do transparentnosti, demokratičnosti a čistoty daleko, není ani Tomborův obrázek nijak zářivý. Jeho skandály i metody silně připomínají leckteré české kmotry a skryté sponzory.

Orbánův kůň

Bez velké nadsázky lze říct, že András Tombor byl od začátku „u toho“. Už rok poté, co v roce 1999 získal magisterský titul z mezinárodních vztahů na Johns Hopkins University ve Spojených státech, pronikl do bezprostřední blízkosti maďarského premiéra Viktora Orbána. V sedmadvaceti letech se stal Orbánovým hlavním bezpečnostním poradcem v první vládě Fideszu v letech 1998 až 2002. Těšil se plné důvěře nejmocnějšího muže Maďarska a čile kultivoval kontakty se světem byznysu.

V roce 2002 se poněkud stáhl do ústraní, ale stále patřil do nejužšího kruhu Fideszu. Zdálo se, že vyměnil politiku za byznys, když se stal generálním ředitelem billboardové agentury Multireklám. S Tomborem v čele si Multireklám (vlastněná Jánosem Sopronyim) výrazně polepšila, rychle zvýšila tržby i zisk a Tombor získal Sopronyiho důvěru. Proto když se v sídle Multireklám objevil prezident OTP Bank a jeden z nejbohatších Maďarů Sándor Csányi s tím, že by společnost koupil, dostal Tombor vyjednávání na starost.

Ve stejné době ovšem o Multireklám projevil zájem další vlivný maďarský byznysmen Lajos Simicska. Ten měl navíc tu výhodu, že patřil k největším spojencům Viktora Orbána (až do roku 2015 se řadil do skupiny nejmocnějších oligarchů Fideszu). Multireklám přesto nakonec získal za neupřesněnou cenu Csányi a v maďarských novinách se objevily spekulace, že se zhrzený Simicska postaral o to, aby Tombor ztratil přízeň šéfů Fideszu. Dost mu pak přitížilo, když Csányi hned v roce 2007 prodal firmu za 75 milionů eur rakouské společnosti Epamedia.

Penta Investments prodala výrobce letadel a dílů Aero Vodochody Aerospace maďarskému podnikateli Andrási Tomborovi a skupině Omnipol. Tombor má v kupci Aera, firmě Aero Investments Partners, 51 procent a skupina Omnipol ovládá 49 procent. Cena transakce nebyla zveřejněna.
Archiv

Tombor se ovšem nenechal z přízně nejmocnějších lidí v Maďarsku natrvalo vytlačit. V roce 2008 jeho jméno opakovaně zaznělo v souvislosti s jedním z největších maďarských skandálů, při němž si bezpečnostní agentura UD Zrt. natáčela tajná jednání politiků a byznysmenů (včetně Sándora Csányiho). Tomborovo jméno padlo několikrát; například když šéf bezpečnostní agentury informuje Csányiho (UD pracovala na zakázku Csányiho OTP Bank), že se Tombor snažil sbírat informace na Ibolyu Dávidovou, šéfku centristického Maďarského demokratického fóra (MDF), aby ji odstranil z čela strany.

Na dalším záznamu zase druhý z šéfů UD József Horváth mluví s Tomborem o tom, že musejí odstranit odposlech z domu Kornéla Almássyho, jenž chtěl kandidovat do čela MDF proti Dávidové. Šéfka MDF podezřívala Almássyho, že si na ni detektivy objednal. Tomborovu roli v tomto případu se však nikdy nepodařilo objasnit, neznámý zůstal i podíl politiků z Fideszu a maďarské tajné služby na pořízení nahrávek, jejich následném zveřejnění a výhrůžkách politikům. Objevily se pouze spekulace, že soudě podle Tomborova vyjednávacího stylu musel někdy v minulosti projít výcvikem tajných služeb.

Přihrávky od státu

V roce 2010 slavil Orbánův Fidesz drtivé volební vítězství a od té doby jeho politický vliv dramaticky stoupl. Fidesz ovládl politický i byznysový život v zemi a s tím znovu stoupla i hvězda Andráse Tombora. Stal se dominantní postavou vládní propagandistické mašinérie, ale také si zřejmě zalobboval za ruskou firmu Metrowagonmaš, která se ucházela o zakázku na renovaci linky M3 budapešťského metra. Oficiální to nikdy nebylo, ale s jistotou víme, že pro Metrowagonmaš tehdy pracoval Tomborův právník Márton Géza Illés.

A to nás přivádí k Tomborovu modu operandi. Illés je absolventem elitní soukromé školy Mathias Corvinus Collegium, která nabízí středo- a vysokoškolské vzdělávací programy. Collegium založila a financuje Tomborova rodina a její absolventi v současnosti působí na vysokých vládních pozicích, ve státních firmách a ve společnostech s úzkými vazbami na stát. A čile spolupracují s Tomborem.

O vynikajících vztazích vlády Fideszu s Tomborem svědčí i fakt, že parlament (kde má drtivou převahu Fidesz) odhlasoval vložení desetiprocentních státních podílů v petrochemickém koncernu MOL a farmaceutické firmě Gedeon Richter (obě jsou polostátní) do Tihanyi Foundation v hodnotě 290 miliard forintů. K tomu dostala nadace do vínku ještě dvě budovy v exkluzivní lokalitě v Budě. Za posledních deset let dostala Tihanyi Foundation zhruba miliardu forintů ve formě státních dotací. A aby těch vazeb nebylo málo, založily Tihanyi Foundation a think-tank Fideszu jménem Szazadvég Foundation společný Institut pro výzkum migrace (Migráció Kutató Intézet), který provádí výzkum používaný následně ve státní propagandě.

Tombor udržuje vřelé vztahy s nejvlivnějšími lidmi z Fideszu, mimo jiné s Orbánovým tajemným spin doctorem Arpádem Habonym. To je muž, jehož prostřednictvím Orbán kontroluje média. Firmy blízké Habonymu skupují média například i ve Slovinsku. V dubnu loňského roku se firmy s vazbami na Habonyho staly majiteli nové, v Londýně usídlené tiskové agentury V4NA. Společníka jim dělá jistý Arthur J. Finkelstein, mimo jiné autor masivní démonizační kampaně proti finančníkovi Georgi Sorosovi. Účelem tohoto mediálního projektu je propagovat Orbánův narativ v angličtině, s přihlédnutím k regionálním specifikům. O tom, že jistá specifika jsou společná celému regionu, svědčí potom fakt, že když se Habonyho finanční úřad před několika lety ptal, kde bere na to, aby si mohl žít na vysoké noze, odpověděl, že dostal půjčku ve výši 20 milionů forintů. Od koho že? Od Andráse Tombora.

Kampaň proti Sorosovi

Nejviditelnější je Tombor na mediální scéně. Nejdůležitější firmou jeho impéria je Atmedia Sales House, která prodává reklamní prostor pro téměř 40 maďarských televizních kanálů, včetně státní televize a několik vydavatelských domů vlastněných oligarchy s úzkými vazbami na Fidesz, mimo jiné Lőrincem Mészárosem. Podle maďarské investigativní platformy Atlatszo.hu byla Tomborova mediální firma druhým největším příjemcem prostředků z protisorosovské kampaně.

Vůbec největším příjemcem byl již zmiňovaný Lőrinc Mészáros, jistě jen shodou okolností bývalý starosta Felcsúta – rodné vesnice premiéra Orbána. Jeho tehdejší mediální skupina Mediaworks si z rozpočtu na očernění Sorose vytáhla krásných 2,1 miliardy forintů (sedm milionů eur), Tomborova Atmedia měla 860 milionů. Aby se to nepletlo, v prosinci 2016 si Tombor od Mészárose jeho firmu koupil. A ještě o něco později se Mészáros stal podílníkem v Atmedii. Načež se, v roce 2018, všechna na stát a vládu napojená média sloučila do jediné mamutí korporace pod hlavičkou nadace KESMA. Čímž prakticky přestala v Maďarsku existovat nezávislá žurnalistika. 

Orbánova chobotnice má opravdu dlouhá chapadla a Tombor je už mnoho let jedním z nejaktivnějších.

Autor je spolupracovníkem redakce, působí jako maďarský investigativní novinář, mimo jiné je korespondentem německého deníku TAZ.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Ze státního se nenajíš 
  • Jak si koupit partaj
Objednat nyní