Marketingová pomoc

Tisíc miliard, tedy vlastně čtyři. Pod drobnohledem se vládní pomoc zmenšuje.

Marketingová pomoc
EGAP | Archiv

Rozklíčování vládních podpůrných programů je práce pro otrlé. Potvrzují to nejen zkušenosti podnikatelů, ale i samotná praxe. Stát nyní spustil program na podporu exportérů Covid Plus a existuje hned několik částek, které byly zveřejněny jako suma celkové pomoci. Jde o 330 miliard či 142 miliard korun. Reálně má ale státní EGAP, který pojišťuje český export, v programu přiklepnuté čtyři miliardy korun.

Premiérem slíbených „tisíc miliard korun“ je zatím opravdu jen slibem. Vláda reálně vypsala podnikatelům podpory za 720 miliard a jeden z posledních vypsaných programů Covid Plus je typickým příkladem toho, jak protichůdné informace o vládní pomoci stát poskytuje. Zmíněných 330 miliard korun se do covidové pomoci vůbec počítat nedá, protože suma je celkovou pojistnou kapacitou pojišťovny a spadá do ní veškeré její fungování. Zvláštní fond EGAP ke krytí závazků z poskytovaných záruk sice může mít v budoucnu 142 miliard korun, zatím ale dostal jen čtyři a nové přijdou, až nebo pokud je schválí vláda.

Covid Plus má pomoci exportérům s počtem zaměstnanců nad 250. Minimální částka zaručeného úvěru začíná již na pěti milionech. EGAP bude krýt jistinu úvěru až do výše 80 procent, minimální podíl banky tedy bude 20 procent. Žádosti podávají podnikatelé přímo u svých bank, které následně komunikují s EGAP.

Platforma Rekonstrukce státu zveřejnila zkušenosti podnikatelů s čerpáním státní pomoci coby výstupy anonymní ankety. Výsledky nejsou pro stát lichotivé. Byznysmeni si stěžují na byrokracii a množství výjimek z čerpání, které jim často vystavily stopku. „Příprava podání žádosti o COVID I byla ohromná byrokracie, zabralo nám to 13 hodin ve čtyřech lidech. A nakonec jsme byli odmítnuti z důvodu záporného kapitálu firmy, tedy proto, že měla aktivní půjčky. To je však přirozené, jsme relativně nová firma,“ popisuje jeden z podnikatelů. 

Jiný šéf malé začínající firmy, která se zabývá organizací veřejných setkání, zase zjistil, že se nevejde do žádné kategorie pomoci. „Firma je mladá a má tři společníky, kteří v ní fungují na dohodu o provedení práce či podíl ze zisku. Na zaměstnanecké úvazky ještě nemá dostatečný obrat. Nemáme tudíž zaměstnance a máme tři společníky. Do žádné kategorie se nevejdeme,“ popsal.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní