Marie Curie-Skłodowská: Je třeba rozumět, ne bát se

Dnešní lidé se dělí na dva typy. Jedni rozumějí posledním technologickým objevům, jsou však snad až profesně postižení. Na druhé straně jsou lidé docela rozumní, ale často mají tu nevýhodu, že v porozumění světu techniky končí u zubního kartáčku. Rubrika Tardis se vydala do pařížského Pantheonu za Marií Curie-Skłodowskou – ženou, která bez velkého rozruchu zvládala být vědeckou špičkou a moudrou lidskou bytostí najednou.

Marie Curie-Skłodowská: Je třeba rozumět, ne bát se
Marie Curie-Skłodowská | Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Mnoho se dnes mluví o tom, že ženy buď mohou pracovat, nebo mít děti, nebo by měly mít děti a pracovat najednou, nebo nemít děti a nepracovat, nebo jakkoli se jim zlíbí. Jaká je vaše zkušenost?

Lidé se mě často ptají, hlavně ženy, jak jsem dokázala spojit vědeckou kariéru s rodinným životem. Inu, nebylo to jednoduché. Ale nikdo z nás to nemá v životě jednoduché. Co s tím chcete nadělat?

Vaše kuchařky jsou natolik radioaktivní, že musejí být zabaleny v olověném plášti, aby neublížily lidem, kteří jen jdou okolo. Vaše pracovní dokumentace je na tom ještě mnohonásobně hůř. Slyšela jste někdy o bezpečnosti práce?

Hlavně mě učili, že v životě nejde nic snadno a rychle. Ničeho v životě tedy není třeba se bát, je třeba tomu pouze porozumět. Nyní nastal čas věcem lépe rozumět, abychom se mohli méně bát.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit