Vybrané články
z týdeníku The Economist

Maoisté od klávesnic

Proč mladí přepracovaní a počítačově gramotní Číňané hromadně podléhají marxistické rétorice.

Maoisté od klávesnic
ilustrace Vojtěch Velický

Rychle se rozvíjejícímu světu krátkých videí v Číně dlouhodobě vládnou přihlouplé vtípky a roztomilá zvířátka, případně kombinace obojího. Poslední dobou se však hitparádou šplhá vzhůru úplně jiný žánr: kritika kapitalismu. V prosinci zveřejnil uživatel jménem Zeng Shike video na Douyinu, vnitročínské variantě TikToku, v němž pranýřoval internetového magnáta Jacka Maa, že je sobecký kapitalista. „Tihle obři zadupávají malé obchodníky,“ hlásal amatérský klip, který sestával ze statického záběru města a namluveného komentáře. „Dříve šlo o to, přinést lidem nějakou službu a zpříjemnit jim život. Teď dělají jenom finanční problémy a škodí společnosti.“

Byznys Jacka Maa se před časem dostal pod vládní drobnohled. Třetího listopadu byla fintechová společnost Ant Group, kterou zakládal, přinucena zastavit největší globální primární úpis akcií, protože Čína zavedla nové regulace, které obrátily vzhůru nohama její byznys model. Krátce poté se Jack Ma stal hromosvodem nejrůznějších online protikapitalistických výlevů. (Sám Ma téměř na tři měsíce zmizel a vůbec se neobjevoval na veřejnosti, teprve 20. ledna se ukázal na osvětovém videu pro venkovské učitele.)

Povstali noví gardisté

V posledních týdnech se hněv čínské online komunity obrátil na další soukromé firmy a jejich šéfy. Jude Blanchette, jehož kniha „China’s New Red Guards“ (Nové čínské Rudé gardy) popisuje renesanci maoismu v Číně od 90. let minulého století, uvádí, že odpor vůči nestátním podnikům se na okrajích čínské společnosti projevoval už dávno. Vláda v Pekingu obvykle podporuje firmy, jako je Alibaba, a snaží se mírnit neomaoistická tvrzení, že Čína kapituluje před kapitalismem. Ale občas dopřeje maoistům víc svobody k ventilaci nespokojenosti. Zdá se, že k tomu dochází právě teď. Pekingské úřady se zaměřily na velké čínské technologické firmy a novou antimonopolní legislativou se snaží osekat jejich moc. „Zdá se, že využívají frustrace veřejnosti k podpoře této kampaně,“ říká Blanchette. (Jen před pár dny Ant Group souhlasila s požadavkem regulátora na restrukturalizaci.)

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit