Vzkaz Číně a Rusku: Máme 3750 jaderných hlavic, prozradil Biden

Americký prezident zveřejnil počet jaderných hlavic ve výzbroji armády USA. Transparentností chce donutit ostatní velmoci ke kontrole zbrojení.

Vzkaz Číně a Rusku: Máme 3750 jaderných hlavic, prozradil Biden
Americký prezident Joe Biden | foto Shutterstock.com

Donald Trump tajil skutečná čísla jaderného arzenálu americké armády, jeho nástupce v Bílém domě Joe Biden zastává opačnou strategii. Zveřejnění čísel zvýší tlak na ostatní mocnosti v jaderném klubu, zejména na Peking a Moskvu, doufá americká vláda. 

Ministerstvo zahraničí oznámilo, že v září 2020 mělo v jaderných silech a skladech 3750 jaderných hlavic. To znamená mírný pokles, o rok dříve to bylo 3805. Naopak v roce 2018 to bylo 3785 hlavic. Ještě v roce 2003 měla Amerika v armádních skladech přes deset tisíc jaderných bomb. Rekordní počet pochází z éry studené války, kdy v roce 1967 dosahoval jaderný arzenál 31 255 atomových hlavic. 

Naposledy americká administrativa informovala o stavu jaderných zbraní v březnu 2018, kdy k září 2017 měla 3822 ničivých bomb. To bylo na začátku prezidentování Trumpa, který následně odmítl data zveřejňovat. Za tento přístup schytal kritiku Federace amerických vědců (FAS) a zamítl tuto informaci odtajnit. 

„Zpět k transparentnosti,“ pochvaluje si krok demokratického prezidenta Hans Kristensen, který ve federaci vede Nuclear Information Project. K počtu 3750 hlavic je nutné připočíst dva tisíce bomb čekajících na likvidaci. 

Tlak na odzbrojení

Kristensen zdůraznil, že je moudré čísla zveřejňovat, protože to vytvoří tlak na jaderné odzbrojení. Američtí diplomaté budou moci lépe argumentovat při jednání s ruskými nebo čínskými protějšky o kontrole zbrojení, pokud americká strana nic nezatajuje. 

Také by to mohlo vést k posunu u Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, kterou v rámci OSN podpořilo přes sto států, většinou ale z Afriky, Jižní Ameriky a Asie. Jaderné mocnosti i členské země NATO ji naopak kritizují. Obávají se, že přijdou o strategickou výhodu a také o odstrašení, protože jaderné arzenály mají odradit nepřátele od potenciálního útoku, jak se ukázalo v době studené války. 

Americký ministr zahraničí Antony Blinken nicméně potvrdil změnu americké politiky s tím, že Spojené státy mají morální odpovědnost za snižování počtu zbraní hromadného ničení ve světě. 

Celkem je na světě podle FAS 13 150 jaderných hlavic. Přes devadesát procent vlastní USA a Rusko. Zhruba 9500 z nich je v armádních skladech, zbytek je vyčleněn k deaktivaci. Největší počet jaderných hlavic má podle amerických vědců Rusko, celkem přes šest tisíc.

Strach z Číny

Čína disponuje 350 jadernými zbraněmi a jejich počet v posledních letech navyšuje. Nově bezpečnostní experti varují před tím, že komunistický režim na svém území buduje 250 nových raketových sil dlouhého doletu, což naznačuje, že svůj jaderný arzenál bude dále zvyšovat. Před tímto vývojem varoval i Blinken. 

V posledních letech se jaderné zbraně dostávají opět „do módy“. Kromě budování nových kapacit v Číně hovoří ruský prezident Putin o vývoji nových jaderných zbraní. Také Velká Británie oznámila, že plánuje svůj arzenál rozšířit. Rovněž exprezident Trump hovořil o tom, že je třeba pracovat na vývoji nových jaderných zbraní, dokonce se uvažovalo o obnovení jaderných zkoušek

Bidenův přístup ocenil Jeffrey Lewis, odborník na jaderné zbraně z Institutu pro mezinárodní studia v kalifornském Monterey. V Evropě by se také měla mobilizovat opozice proti „šíleným“ Putinovým nápadům, jako je „torpédo soudného dne“ a další. Jaderná zbraň Poseidon (dříve Status-6) vypuštěná z ponorek má sloužit k likvidaci pobřežních měst protivníka. Rusko novou zbraň testuje v Arktidě. Poseidony se mají stát výzbrojí ruských ponorek v příštím roce.